İETT'ye zirve için zorunlu güzergâh

NATO zirvesi nedeniyle İETT ve Özel Halk Otobüsleri güzergâhlarında, 27-28-29 Haziran tarihlerinde bazı düzenlemeler yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre toplu taşıma araçlarında NATO düzenlemesi şöyle:

İSTANBUL - NATO zirvesi nedeniyle İETT ve Özel Halk Otobüsleri güzergâhlarında, 27-28-29 Haziran tarihlerinde bazı düzenlemeler yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre toplu taşıma araçlarında NATO düzenlemesi şöyle:
Güzergâh değişiklikleri

 • Yeşilköy'den itibaren Sahil Yolu, Sirkeci-Eminönü güzergâhı kapatılacağından bu güzergâhı kullanan otobüsler Ataköy 5. Kısım'dan hareketle Bakırköy-E-5 Karayolu-Topkapı-Millet Caddesi-Aksaray-Unkapanı güzergâhıyla Eminönü'ne varacak.
 • Ortaköy-Beşiktaş-Dolmabahçe- Kabataş-Karaköy ve Taksim güzergâhı kapalı olacağından; Boğaz istikametinden gelip bu güzergâhı kullanan otobüsler Ortaköy'e kadar çalışacak.
 • Zincirlikuyu-Barbaros Bulvarı-Beşiktaş-İnönü Caddesi ve Taksim güzergâhı kapalı olacağından; bu güzergâhı kullanan otobüsler Zincirlikuyu-Mecidiyeköy-Şişli güzergâhında çalıştırılacak.
 • Osmanbey-Harbiye-Cumhuriyet Caddesi-Taksim güzergâhı kapalı olacağından; bu güzergâhı kullanan otobüsler, Çağlayan-Piyalepaşa Bulvarı-Kasımpaşa güzergâhı ile Eminönü- Beyazıt ve Yenikapı'ya çalıştırılacak.
 • Taksim Meydanı'nın kapalı olması nedeniyle, Unkapanı yolu ile Taksim'e gelen otobüsler, Eminönü güzergâhından ring usulü çalıştırılacak.
 • Zirve vadisi içerisinde çalışan hatlardaki otobüsler çalıştırılmayacak ve diğer hatlara takviye edilecek.
  Açıklamada ayrıca, Taksim-4. Levent hattında hizmet veren metroda, zirve süresince Taksim-Şişli arasında sefer yapılmayacağı, bununla birlikte Şişli-4. Levent arasında ve diğer hatlarda ise normal seferlerin devam edeceği belirtildi.
  İDO'da durum
  Zirve nedeniyle alınan sıkı güvenlik önlemlerinin kapsama alanına giren İstanbul Deniz Otobüsleri'nde (İDO) hızlı feribot seferlerinde değişiklik yapılmayacağı, ancak sahil yolunun araç trafiğine kapatılmasından dolayı feribot seferlerinin araçsız olarak gerçekleştirileceği bildirildi. Yaya yolcular için deniz otobüsü seferlerinin de yapılacağı ifade edilen açıklamada, zirve tarihinde gerçekleşecek Boğaz seferlerinde deniz otobüslerinin Beşiktaş İskelesi'ne uğramayacağı kaydedildi.