İfade değiştirdi cezaevinde ölü bulundu

İfade değiştirdi cezaevinde ölü bulundu
İfade değiştirdi cezaevinde ölü bulundu
DTCF öğrencisi Harun Torgay, emniyette verdiği ifadesini değiştirdikten sonra Sincan Cezaevi'ndeki koğuşunda ölü bulundu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Hakkında açılan davanın ilk duruşmasında, emniyette kendisine baskı yapıldığını açıklayan ve terör örgütü üyeliği suçlamasıyla Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi öğrencisi Harun Torgay kaldığı koğuşta ölü bulundu.
Savcılık kaynakları, Torgay’ın hücresinde yangın çıkardıktan sonra kendini astığını belirtti.
Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde geçen sonbaharda pankart asma kavgası çıkmış, iddiaya göre Harun Torgay, Osman Akşit isimli öğrenciyi bıçakla yaralamıştı. 14 öğrenci ‘terör örgütü üyeliği ve propaganda’ suçundan gözaltına alınarak haklarında dava açılmıştı.

‘Kod adım Hasan Sabbah’

Emniyetteki ifadesinde Avusturya’da yaşarken PKK ’ya katıldığını daha sonra Türkiye ’ye dönerek etkin pişmanlık yararlanıp serbest kaldığını anlatan Torgay, savcılık ifadesinde de Emniyet’in haber elemanı olduğunu söyledi.
İstihbarat’taki kod adının ‘Hasan Sabbah’ olduğunu söylediği belirtilen Torgay önceki gün Ankara 13 Ağır Ceza Mahkemesi’nde emniyette baskı altında ifade verdiğini söyledi. Torgay tek başına kaldığı hücrede saat 02.00 sıralarında önce yangın çıkardı. Ardından bileklerini keserek kendini astı.
Benzer bir olay da 2010 yılında Kütahya’da yaşanmıştı. Üniversite öğrencileri arasında çıkan kavgada sağ görüşlü bir öğrenci hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili 17 öğrenci hakkında dava açılmış, sonuçta 16 öğrenci beraat etmişti. Ancak, dava sürerken öğrencilerden Seyfettin Bal, tutulduğu Sincan Cezaevi’nde, suçsuz olduğuna dair bir mektup bıraktıktan sonra intihar etmişti. Bal bugün yaşamış olsaydı beraat edenler arasında olacaktı.


  http://www.radikal.com.tr/112818311281833

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  !!.. - M.yavuz

  .Bir üniversiteli genc kogusunda intihar ETmis.Devletin Polisin cani sagolsun varolsun yeter.Öyle görünüyorki Cehennemin dibini kimseye kaptirmiycaz yoksa bunlari nasil izah edicez dünyaya.Üniversiteli genclerin bu sekilde yok edilmelerine dayanamiyorum.

  Radikal'in İkiyüzlülüğü - fahrifehri

  Radikalin benzer olaylarında verdiği örnek hürriyetin,miliiyetin karşıt görüşlü gruplar kavga etti minvalinde 20 kişilik grupla 2-3 grubun kavgası ne kadar kavga olabilirse artık radikalin haber anlayışı da o kadar objektif.Benzer durum istiyorsanız bulmak kolay google'a bir üniversite ismi yazın sonuna da satırlı saldırı ekleyin aratın yeter.

  Polis Devlet - buendia

  Bu haberden anladığım; polis öğrencilerin bazılarını kendi arkadaşlarına karşı muhbir olarak kullanıyor, bu öğrencilerin başı derde girince kaderlerine terk ediyorlar. Hangisi daha kötü bilmiyorum ama dil tarihi karıştırmak polis için hobi faaliyeti, onların umurunda değil kimi kullanıp attıkları, ya da kimin saçma sapan suçlamalarla öğrenciliğinden olduğu.