'İfade özgürlüğü AB şartı'

AB genişleme sorumlusu Olli Rehn, 'Türklüğe hakaret'ten yargılanan Orhan Pamuk'u ziyaret etti. Rehn, "AB adayı ülkede ifade özgürlüğüne saygı şart. Herkes Orhan Pamuk gibi düşünmeyebilir, ama ötekilerin ve medyada çalışanların düşüncelerini özgürce ifade edebilmeleri gerekir" dedi. Orhan Pamuk da şöyle konuştu: "Benim davamdan değil, genel olarak insan haklarından söz ettik."

İSTANBUL - AB Komisyonu 'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Kürt sorunu ve Ermeni meselesi üzerine yaptığı açıklamalar üzerine hakkında dava açılan yazar Orhan Pamuk'u ziyaret etti. Rehn, Türkiye'nin AB'ye girebilmesi için reform sürecine devam etmesi gerektiğini söyledi.
Pamuk'un Cihangir'deki evine giden Rehn, 1.5 saat süren görüşme sonrasında Pamuk'la birlikte basın açıklaması yaptı.
'Hep görüşeceğiz'
Konuşmasına, "Kitaplarını okuduğum dostum Orhan Pamuk ile görüştüm" diye başlayan Rehn, 'tarihi ve modern Türkiye'nin reel ve sürreel hayatlarına işaret eden kitapların yazarı' olarak nitelediği Pamuk'a açılan dava ve Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili olarak şöyle dedi:
"Avrupa içerisinde Türkiye'nin rolünün daha nasıl ileriye götürüleceği konularını görüştük. AB'nin fikir ve ifade özgürlüğü ile ilgili ilkelerinden söz ettik. Pamuk ile bundan sonra da toplumu, tarihi konuşmak için bir araya gelmeye devam edeceğiz. Aynı zamanda sivil toplumla ilgili konuştuk. AB'ye yakın olmanın yollarından birinin de sivil toplum olduğunun farkındayız. Müzakere sürecinde bu da son derece önemli bir konu olacak. Fikir özgürlüğü konusundaki ilkeleri, tam da Avrupa'nın odaklandığı önemli değerler olan fikir ve ifade özgürlüğünü konuştuk. AB'ye girecek herhangi bir ülkenin, en önemli ilkelerden biri olan fikir ve ifade özgürlüğüne saygı duyması gerekir. Herkesin her zaman Orhan Pamuk ve onun gibi düşünenlerin görüşlerine katılması gerekmiyor. Ama ötekilerin de medyada çalışanların da düşüncelerini özgürce ifade etmeleri gerekir. AB 'ye girmek için söz konusu reformların mutlaka devam etmesi gerekiyor."
Balık yediler
Pamuk da şöyle konuştu: "Rehn, kitaplarımı sevdiğini, belki Kars'a gitmek istediğini söyledi. Türkiye'nin AB kapısının açılması için gösterdiği emekler için bir yazar ve vatandaş olarak kendisine teşekkür ettim. Benim davamdan söz etmedik. Türkiye'deki insan haklarından söz ettik. Benim davam beni çok endişelendiren bir şey değil. Ama Türkiye'deki demokrasi, insan hakları, düşünce özgürlüğü, hepimiz için çok önemli bir ayrıntı. Türkiye'nin önündeki bu tip pürüzler kısa zamanda kalkacaktır."
Rehn ve Pamuk, daha sonra Beşiktaş'ta bir restoranda birlikte balık yedi.


    http://www.radikal.com.tr/7596227596220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.