İfadeler Akyürek'i yalanlıyor

'Örgüt' alameti çok

Dink dosyası, 'Örgüt yok' diyen İstihbarat Daire Başkanı Akyürek'i doğrulamıyor. Sanık Tuncel: "Yasin (Hayal) 'Örgüt kuralım, isim bul' diye Uzundal'a söylüyordu." Uzundal ise, Hayal ve Tuncel'le birlikte düşündükleri örgüt isimlerini sıralıyor: Türk İslam Kurtuluş Ordusu veya Kıyamet İslam Ordusu.

İSTANBUL - AGOS Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti zanlılarının ifadaleri 'oluşuma örgüt demeyen' İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'i doğrulamıyor.
Dink cinayeti sanıklarının yargılandığı 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek sanıkların ne tür bir yapılanma içinde olduğunu sordu. İstihbarat Daire Başkanlığı Ramazan Akyürek imzalı resmi yazıda, terör örgütünden bahsedilmezken sanıkların arkadaşlığa dayalı bir grup oluşturdukları anlatıldı. Bu yazıya göre Yasin Hayal, bu grubun lideriydi. Erhan Tuncel, Yasin Hayal üzerinde etkiliydi, ancak hiyerarşik olarak grupla bir bağı yoktu.
Oysa cinayetin azmettiricisi olduğu öne sürülen polis muhbiri Erhan Tuncel, cezaevinde savcılara verdiği şifahi beyanda, örgüte isim arayışında olduklarını anlatıyordu. Erhan Tuncel, 20 Şubat 2007 tarihindeki savcılarla görüşmesinde şunları söyledi: "Yasin sürekli 'Bir örgüt kuralım, bu örgüte isim bul' diye Tuncay Uzundal'a söylüyordu. Benim bildiğim kadarıyla bir isim bulunamadı."
Diğer bir tutuklu sanık Tuncay Uzundal da 12 Mart 2007 tarihinde Edirne F Tipi Cezaevi'nde savcılarla yaptığı mülakatta örgüte buldukları isimleri anlattı. Uzundal, "2006 ramazan ayından önce evde Yasin, ben, Erhan oturduğumuz zamanlarda 'Bir örgüt kuralım, buna bir isim bulalım. TİKO, (Türk İslam Kurtuluş Ordusu) 'Kıyamet İslam Ordusu' olsun şeklinde konuşmalarımız olmuştur" dedi. Uzundal, ayrıca Erhan Tuncel'in Emniyet'teki görevinden kendisine bahsettiğini belirtirken, "Tuncel bana, Ramazan Akyürek'in kendisi sayesinde yıldız aldığını ve İstihbarat Daire Başkanı olduğunu söylüyordu" dediğini aktarmıştı.
Savcı terör demişti
Savcılar Fikret Seçen ve Selim Berna Altay da iddianamede sanıklarla ilgili terör suçlaması yapmış ve şu yorumda bulunmuştu: "Tüm şüphelilerin ortak siyasal ve sosyal görüşleri doğrultusunda ideolojik amaçla hareket ettikleri anlaşılmaktadır. ... Türkiye'nin imajı ve karşı karşıya bırakıldığı sorunlar dikkate alındığında eylemler sonrası kamu düzeninin ciddi biçimde bozulduğu ve bir iç güvenlik tehdidinin ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Şüpheliler tarafından oluşturulan topluluğun bir terör örgütü olarak yorumlanması yasaya uygun olacaktır."