IFF işçileri: TOMA'larla geldiler, bizi darp ettiler

IFF işçileri: TOMA'larla geldiler, bizi darp ettiler
IFF işçileri: TOMA'larla geldiler, bizi darp ettiler
Amerikan IFF Fabrikası'nda üretilen gıdaların sağlıksız koşullarda üretilmesine tepki gösterdikleri ve sendikalı olmak istedikleri için işten çıkarılan işçilerin eylemi 61. gününde çevik kuvvet ve TOMA'larca engellenmek istendi. 30 işçinin eylemine çevik kuvvet ekibi ve 2 TOMA, işçilerin çadırını indirdi.

RADİKAL - Üretimin sağlıksız koşullarda yapılmasına tepki göstermek ve sendikal hakları için fabrika önünde eylem yapan IFF işçilerine Kocaeli Valiliği, bir tebligat gönderdi. Tebligatta, IFF fabrikası tarafından işten çıkartılan işçilerin, "fabrika önünde bir yaşam alanı kurduğu belirtilerek bu alanın acilen boşaltılması" istendi. İşten çıkartılan 30 kadar işçinin eylem yapmak amacı ile fabrika önüne kurduğu "çadırda buzdolabının olması", "yiyecek ve içeceklerini temin edebilecek bir alan oluşması" gerekçesiyle, çadırın kaldırılması talep edildi.

İşçilerin eylemine katılan Tek Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “IFF Aroma ve Baharat firması 61 gün önce işçilere, ‘Biz dünyanın en büyük baharat firmasıyız. Biz çok güçlüyüz. Bizim arkamızda Vali var, Emniyet var, Çalışma Bakanlığı var, biz burada da çok güçlüyüz. Burada sendikalı olamazsınız!’ diye tehditlerde bulunarak sendikalı olmalarını engellemek istemişlerdir. İşçilerin iş sağlığı ve iş güvenliği taleplerini de geri çeviren firma, işçileri sanki yüz kızartıcı bir suç işlemişler gibi işten çıkarmış, bunun üzerine de dün Çayırova Kaymakamı’nın talimatı ile emniyet müdürü, yanında 2 tane TOMA, 200’ye yakın çevik kuvvet ekibi ve polisle gelerek 30 kişinin soğuktan barındığı çadırı boşaltmalarını istemiştir. Çadırı boşaltmak istemeyen işçiler direnince, bayrakla kurulan çadır adeta işçilerin başına yıkılmıştır. Olayda yaralanan arkadaşlarımız oldu.” 

'ANAYASA ÇİĞNENİYOR'

Yunus Durdu şöyle devam etti: “Bu ülkenin mülki amirleri anayasayı nasıl inkar edebiliyorlar? Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı nasıl yok sayabiliyorlar? Yetkililer burada gariban işçilerin çocuklarına götürmek istedikleri bir litre sütü elinden alanlara karşı hiçbir şey yapmıyor ama anayasal hakkını kullanarak eylem yapan işçilerin başına çadırlarını yıkıyor. Biz bugün de direnişimize devam edeceğiz. Arkadaşlarımız yağmurun altında tir tir titreyerek eylemlerini sürdürüyor.”


İşçiler ne istiyor?
 

Tek Gıda- İş Sendikası’na bağlı işçiler Amerikan IFF Fabrikası'nda üretilen gıdaların sağlıksız koşullarda üretilmesine tepki gösterdikleri ve sendikaya üye oldukları gerekçesiyle firma tarafından işten çıkarılmıştı. 61 gündür fabrika önünde eylem yapan işçiler, fabrikada sağlıksız üretim yapıldığını savunuyor.