'İffetsiz'le evlenen asker ordudan atılacak

'İffetsiz'le evlenen asker ordudan atılacak
'İffetsiz'le evlenen asker ordudan atılacak
Meclis'te yapılan görüşmenin ardından, TSK Disiplin Kanunu Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasa ile bir askerin 'iffetsiz kimse ile evlenmesi' TSK'dan ayırma sebebi olacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK ) Disiplin Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Kanuna göre, aşırı derecede borçlanma ve borçlarını ödeyememe, ahlaki zayıflık, ideolojik veya siyasi amaçlı faaliyetlere karışmak, iffetsiz kimseyle evlenmek veya yaşamak, gayri tabii mukarenette bulunmak, TSK'dan ayırma sebebi sayılacak.'DİSKO'LAR KALDIRILIYOR
Yeni kanunla birlikte, DİSKO diye tabir edilen oda hapsi cezası, tek istisna haricinde, barış zamanında kaldırılıyor.

Bu cezanın barış zamanında verilmesine yönelik tek istisna, karasuları dışında bulunan gemilerde işlenen disiplinsizlik halleri olarak belirlendi.

'BEDELLİ'DE YENİ HAK
TSK Disiplin Kanunu'nda ayrıca bedelli askerlik hizmetiyle ilgili bir düzenleme de bulunuyor.

Kanuna göre, bedelli askerlikte belirlenen bedelin yarısını ödeyerek başvurusu kabul edilenlerden ikinci taksit için öngörülen 6 aylık süreyi geçirenler veya ilk taksitini geri alanlar ile şartları taşıdığı halde 15 Haziran 2012 tarihine kadar başvuruda bulunmayanlara, bedelli askerlik için yeni bir hak tanınacak.


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  TSK

  ,

  Bedelli Askerlik

  ,

  bedelli

  ,

  taksit

  ,

  siyasi

  http://www.radikal.com.tr/111935211193528

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gülerim aglanacak halinize... - haluk98

  bu ülkenin kurumlari.Bir gün gecmesinki, medyada tüm dünya alemi halimize güldürecek tek bir haber cikmasin.21.yüzyilda,internet caginda adeta inat edercesine,degismemde degismem diyen,insan haklarindan ve demokrasiden birtürlü nasibini alamamis ve almak icinde hicbir caba sarfetmeyen bu ülkenin kurumlariyla birlikte nereye varilir acep? Okuyucunun biri,uluslararasi kurumlardada böyledir demis.Ben 40 yildir avrupada yasiyorum,böyle bir uygulamayi ne duydum nede gördüm,sanirim uluslararasi derken,iran ve afganistan gibi ülkelerden sözetmekte yorumcu.Sayet böyleyse hakli olabilir tabii,neticede bu ülkenin rotasinin nereye cevrili oldugu artik ayan beyan ortada,fazla söze ne hacet!!!

  İffetsizlik derken... - bidiyeceğimvar

  Bir kadının ya da erkeğin ahlaklı ya da ahlaksız, iffetli ya da iffetsiz olduğuna kim karar verecek? İffetsiz diye kime denir? Böyle son derece öznel bir konuda kim, nasıl, neye dayanarak karar verecek? Ayrıca kime ne? Gerçekten anlamadım. Bu ülkede her gün yeni bir şeye şaşırıyor olmak ne garip.

  İffetsizlik.. - Vaassen

  İffetsiz kadın sadece iffetsiz erkeğin aklanmasını sağlamak için yaratılmış bir tiptir. İffetsiz kadın iffetsiz erkek olmadan var olamaz. Sapına kadar erkek kültürümüzün, sapına kadar arkaik beyinlerinin buluşu olan iffetsiz kadın, erkek üstünlüğünün toplumsal ahlak kurallarını saptama ve yeniden üretme mekanizmasının sosyal piskolojik etmenidir. İffetsiz kadınla evlenmek erkek güdümlü sosyal ilişkiler bünyesinde tanımlanan iffetsizliği erkeğe yansıttığı için kabül görmez. Bu arkaik mantık kadını evlilik müessesi kutsalında kontrol altına almayı başardığı için, bu kutsalın iffetsiz kadını aklamasına müsade etmeyerek eşit değerler yaratma potansiyalini engellemeye çalışır.

  suç unsuru arayanlara açık kapı - eğri büğrü

  mesele bunları nasıl delillendirecekleri,yetmiyor vatan savunması bir de evde ne oluyor düşünsünler,paranoyak olsunlar mı istiyorlar?Dinlemeye,takip e bahane hazır artık.!!

  İffetsizliğin cinsiyeti - momentum

  yoktur. TSK'nın disiplin mevzuatındaki bu hüküm Emniyet teşkilatıninkinde yıllardır uygulanıyor. Buna göre bu görevliler, çevresinde iffesizlikle tanınan, doğrudan kendini pazarlayan veya sponsor yöntemlerle partner edinen, fuhuşla iştigal eden, fahişelik ve kadın satıcılığıyla meşgul olan kişilerle ilişkiye giremezler, onlarla beraber olamaz, onlarla evlenemezler. Bunun cezası meslekten ihraçtır. Bilhassa Emniyet görevi gereği bu kesitlere yakın çalışır ve aradaki mesafenin muhafaza edilmesi, disiplin ve saygınlık gereğidir. Emniyet'te evlenecek olan kişilerin eş adayları hakkında bu nedenle, kişlerin rızası dahilinde ön araştırma yapılır. Emniyet, TSK ve kamu görevlileri için pek çok mevzuatta benzer hükümler bulunur. Benzer hükümlerin, misyonlarında muhtelif ülkelerden personel bulunan uluslararası kuruluşların disiplin esaslarında da bulunduğunu biliyorum. Ulusal veya uluslararası, bütün kurumlar, kendilerini temsil eden personellerinin toplum içindeki dışavurumlarıyla ilgilenirler, bilhassa polislik ve askerlik gibi mesleklerde.

  Eşitlik - anaximenes

  sağlanmalı. 'İffet'siz biriyle evlendikten sonra askere giden gençler de bu "hak"tan yararlanmalı. Karaköy'e, Kemeraltı'na nur yağar o zaman. Ayrıca askerlere moral gecesi adı altında düzenlenen "aç aç" lar ne olacak. Ciddi bir istihdam daralması yaşanır. Yahu Harpokulunu bitirmiş, koca adam olmuş birinin yatak odasına ne hakla müdahele ediyorsunuz..

  Sacma - mataman

  Böyle sacma bir sebeb olamaz. Kim kimin iffetli olacagina karar verecek. Ne bicim düsünce tarzi, demek TSK da degisen bir sey yok