İftar vapuru seferde

Ve sonunda iftar denize indi. Her yıl iftar çadırı kurduğu yer tüpgeçit inşaat sahasının içinde kalınca, Üsküdar Belediyesi, feribot kiraladı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Ve sonunda iftar denize indi. Her yıl iftar çadırı kurduğu yer tüpgeçit inşaat sahasının içinde kalınca, Üsküdar Belediyesi, feribot kiraladı. Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nden kiralanan 1200 kişilik feribot (araba vapuru) artık içinde 'erkekler', 'hanımlar' ve 'aile salonu' bölümleri bulunan yemek ve ramazan eğlenceleri merkezi.
'İftar vapuru'nun önünde akşam ezanının okunmasından saatler önce başlayan kuyruk, bölgedeki trafiğe damgasını vurmuş bile. Binlerce kişiyle birlikte orucunu açan, buradaki havayı teneffüs edenlerin bir kısmı sadece meraktan gelmiş. Dışarıdaki masalardan birine çökmüş Kesice ailesinin ise sadece burada olmaları değil, İstanbul'da olmaları başlı başına bir mecburiyet.
Anne Satiye Kesice, 1.5 aylık bebeği Dilara'ya çorba yedirme telaşında. Kesice ailesi, karaciğerinden rahatsız olan kızları Safiye için birkaç ay önce Safranbolu'dan İstanbul'a gelmiş. Baba Mustafa Kesice, Paşabahçe SSK'da tedavi gören Safiye'nin karaciğer nakline ihtiyacı olduğunu söylüyor. Pendik'te Safiye Kesice'nin ablasının evinin bodrum katında 100 milyon lira kiraya kalıyorlar. Baba Mustafa mendil satarak para kazanmaya çalışıyor. Safranbolu'dayken tomruk işçisiymiş. Evde iki çocukları daha var. Biri ilkokula yeni başlamış ama parasızlıktan bırakmak zorunda kalmış. Doktordan müjdeli haber bekliyorlar yeniden memlekete dönebilmek için.
17.30'da kapı açılıyor
Saat 16.00'da kuyruğa giren vatandaşlar, saat 17.30'da içeri alınmaya başlıyor. Kadınlar bir tarafa, erkekler bir tarafa, aileler ise onlar için ayrılmış bölüme yönlendiriliyor. İçeride yer bulamayanlar, Kesice ailesi gibi dışarıdaki 'Boğaz manzaralı' masalara geçiyor. İftar yemeğine her gün bir şirket sponsor oluyor. Bir iftar yemeğinin maliyeti ise 15 milyar lira. İftar mönüsü 11 yıldır aynı: Çorba, etli-nohutlu pilav, ayran, hurma ve tulumba tatlısı.
Kuyruktaki muhabbetler geminin içine geçtikten sonra da 'masa arkadaşlığı' olarak devam ediyor. Mobilyacı Hasan Kara ailesiyle birlikte 'değişiklik' olsun diye iftarını feribotta yapmak istemiş. Yaklaşık üç saat kuyrukta bekleseler de buna değdiğini düşünüyorlar.
Kara ailesiyle aynı masada İnce ailesi oturuyor. Üsküdar'da kuaförlük yapan Köksal İnce her yıl orucunu çadırlarda açıyor. Bu yıl ailesini de yanına alarak gelmiş, "Çocuklarım insanlarla birlikte olmanın, yemek yemenin manevi huzurunu yaşasınlar, öğrensinler istedim" diyor. 58 yaşındaki Ayla Balcı Bakırköy'den arkadaşı Sebat Kılıç ise Fındıkzade'den kalkıp Üsküdar'a gelmişler. Onların gerekçesi ise televizyondan gördükleri 'iftar vapuru'nu merak etmeleri.
'Bol kepçe' başkan
Saatlerce süren bekleyişin ardından ezanın okunmasıyla insanlar yemeklerini kaşıklamaya başlıyor. Hoparlörlerden yemek duası okunmaya başlandığında hemen hemen bütün tabaklar boş. Yemek tencerelerinin başındaki Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır'ın servisi ise öylesine 'bol kepçe' ki sona kalan 30-40 kişiye pilav yok!