İGDAŞ için denetim vakti

İGDAŞ için denetim vakti
İGDAŞ için denetim vakti
İGDAŞ 2009'u güvenlik yılı ilan etti. Proje kapsamında konutlardaki iç tesisat denetimden geçecekİSTANBUL Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş (İGDAŞ) Genel Müdürü Bilal Aslan, iç tesisatları daha güvenli hale getirmek ve müşterilerini gaz kullanımına ilişkin bilinçlendirmek amacıyla bu yılı "İç tesisat ve güvenlik yılı" ilan ettiklerini bildirdi.
Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İGDAŞ’ın şebekesini güvenli olarak muhafaza ettiğini ve sürekli kontrollerin yapıldığını, ancak kendi kontrolleri dışında olduğu için iç tesisatları kontrol etme imkanlarının olmadığını söyledi.
İGDAŞ’ın sadece ilk gaz verildiğinde iç tesisatın projeye, standartlara uygun olup olmadığını denetlediğini belirten Aslan, şunları kaydetti:
"Tesisatlar eskidi. 1992 yılında ilk müşterimizi aldık. O gün bugündür 16-17 sene geçmiş. Bu süre zarfında özellikle dışarıda olan iç tesisat boruları eğer boyanmadıysa, paslanmış, korozyona uğramış olabilir. Bahçede gömülü olan borular, gazı eve taşıyan borular var. Bunlar da aynı şekilde korozyona uğramış olabilir. Ayrıca bizim ilk denetimimizden sonra tesisatlara müdahale edilmiş olabilir. Evin içinde tadilat yapılmış olabilir. Bu sırada bizim bilgimiz ve onayımız dışında tesisata müdahale edilmiş olabilir. Bütün bunlar güvenlik açısından risk taşır. Onun için 2009 yılını iç tesisat ve güvenlik yılı ilan ettik."
Aslan, bu kapsamda ilk aşamada halka yönelik bilinçlendirme çalışmalarına başladıklarını, bir dizi seminerler yaptıklarını, broşürler hazırladıklarını, ayrıca üzerinde doğalgaz kullanıcısının neler yapması gerektiğini veya risk olması durumunda neleri yapmaması gerektiğine ilişkin uyarıların yer aldığı magnetler hazırladıklarını belirtti.


-"HAYAT KURTARAN MAGNETLER"-

Bunları müşterilere ulaştırmaya başladıklarını belirten Aslan, bunların buzdolabı veya kombi üzerine yapıştırılarak uyarıların dikkatle yerine getirilmesini istedi.
Aslan, magnetlerde, "Menfezleri kesinlikle kapatmayın. Elektrik kesildiğinde kombinizi kapatın. Gaz çıkışının olduğu ortamda elektrikleri açmayın, kapı zilini ve cep telefonunu kullanmayın. Doğalgaz vanalarını kapatın. Ortamı havalandırın. İGDAŞ’ın 187 hattını arayarak ihbarda bulunun" gibi uyarıların yer aldığını belirterek, "Bunlar hayat kurtarıcı magnetler. Ricam bunların çöpe atılmaması" dedi.
Seminerlerin ise gazın ilk verildiği semtlerden başladığını ve bunun tüm ilçelerde yapılacağını belirten Aslan, İGDAŞ uzmanlarının yanı sıra Dosider ve Bacader’in uzmanlarının da seminerlere katılarak, gazın güvenli ve tasarruflu kullanılması için gerekli bilgilerin verildiğini kaydetti.


-"İÇ TESİSATLAR DENETİMDEN GEÇECEK"-

Bilal Aslan, vatandaşın kendi sorumluluğunda olan iç tesisatlarla ilgili olarak da İGDAŞ tarafından belge verilen iç tesisat firmalarıyla bir araya geldiklerini belirterek, şöyle konuştu:
"İç tesisat firmalarına bu yıl müşterilerini sıralayıp öncelik sırasına göre denetlemeleri için çağrı yaptık. İlk tesisatların yapılmasının üzerinden uzun yıllar geçti. Bu süre içinde orijinal halinden sapmış olabilir endişesiyle, tesisatlar hala standartlara uygun mu değil mi, müdahale yapılmış mı yapılmamış mı yönünde iş birliği çağrısı yaptık. Olumlu karşıladılar. Bu çalışma şimdi başlıyor. Biz de ilk gaz verdiğimiz yerde bu çalışmayı başlatıyoruz. Buradaki hedefimiz iç tesisat yapıldığı andaki mukavemetini ve güvenliğini muhafaza ediyor mu etmiyor mu? Bunu test etmek. Ediyorsa problem yok. Etmiyorsa gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamak. Bu çalışma bütün sene sürdürülecek."


-"YASAL DÜZENLEME"-

Aslan, güvenlik için bu çalışmanın da yetmeyeceğini, belli periyotlarla bir bakım mecburiyetinin olması gerektiğini söyledi.
İç tesisatların kendi yetki ve sorumlulukları dışında olmasına karşın müşterileri bu konuda bilgilendirmek durumunda olduklarını dile getiren Aslan, şunları kaydetti:
"Bunlar için bir yasal düzenleme yapılması lazım. Belli periyotlarla, 10-15 yıllık tesisatların bakımdan geçmesi gerekir. Bu bakımı da yine yetkili firmaların yapması ve bakım belgesini dağıtım şirketine vermesi gerekir. Dağıtım şirketi de bu belgeyi aldıktan sonra gaz arzına devam etmelidir. Aksi takdirde dağıtım şirketi gazı kesebilmeli. Bununla ilgili de bir çalışma yapıyoruz. Gaz birliği ile bu çalışmayı olgunlaştırdık Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’na (EPDK) sunduk. Böyle bir zemin de hazırlanırsa, periyodik olarak artık bu bakımlar yapılacak. Bunun yapılması gerekiyor. Belki doğalgazın yeni kullanıldığı illerde çok önem arzetmeyebilir ama Bursa, Eskişehir, İstanbul ve Ankara gibi eskiden beri doğalgaz kullanan şehirlerde buna ihtiyaç var." (aa)