İGDAŞ soruşturmasında 34 kişi serbest

İGDAŞ soruşturması kapsamında gözaltına alınanlardan 34'ü serbest bırakıldı, dördünün sorgusu sürüyor.

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde (İGDAŞ), 1997-98 yıllarında yolsuzluk ve dolandırıcılık yapıldığı iddialarına ilişkin İstanbul Mali Şube Müdürlüğü'nce yürütülen soruşturma çerçevesinde dün gözaltına alınan 38 kişiden 34'ü, iddialara ilişkin ifadelerine başvurulduktan sonra serbest bırakıldı. İGDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Aydınlıoğlu'nun da aralarında bulunduğu dört kişinin sorgusu ise sürüyor.
Soruşturma kapsamında geçen hafta gözaltına alınan altı kişiden İGDAŞ'ın eski genel müdürü Fuat Şengül ile İbrahim Müjdat Oğuz tutuklanmıştı.
Bu arada Lonca A.Ş'nin sahibi Ahmet Hamdi Pınarcık, ihalelerden yüksek pay
aldığı öne sürülen Tufan Mengi ile Mehmet Taşdiken ise hala aranıyor.

"KURUMLARI YIPRATMAK YANLIŞ"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, "Gereksiz isnatlarla bir kurumu suçlamak, çalışamaz hale getirmek son derece yanlış. Varsa münferit bir yanlışlık, kimse yapan, cezasını çekecek" dedi.
Türk işçilerin Almanya'ya gelişinin 40. yıldönümü dolayısıyla yapılacak kutlamalara katılmak üzere Köln'e giden Gürtuna, Atatürk Havalimanı'nda, basın mensuplarının belediye iktisadi teşekküllerine yönelik yolsuzluk
iddialarına ilişkin sorularını yanıtladı.
Gürtuna, her türlü yolsuzluğun karşısında olduklarını ve hassasiyetle takip ettiklerini bildirdi.
Gürtuna, Türkiye'nin zor şartlarına rağmen belediye olarak "eser üstüne eser kazandırdıklarını" belirterek, Halk Ekmek'in son derece modern çalışan, Türkiye'nin ve dünyanın en verimli çalışan ekmek fabrikalarından biri olduğunu söyledi. Gürtuna, şöyle devam etti:
"Son derece sağlıklı ve ucuz ekmek üretiyoruz. Tüm bunlara rağmen gereksiz
isnatlarla bir kurumu suçlamak, çalışamaz hale getirmek son derece yanlış.
İGDAŞ için de aynı...Varsa münferit bir yanlışlık, kimse yapan cezasını
çekecek. Ama yoksa, toplu bir şekilde bütün kurumu suçlamak ve bir kurumu çalışamaz hale getirmek son derece yanlış."