İGDAŞ'a operasyon

Operasyonun adı BİT
Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları'nın Belediye İktisadi Teşekkülleri'nden (BİT) İGDAŞ'taki ihale yolsuzluklarına dair raporu üzerine İstanbul DGM Başsavcılığı dün düğmeye bastı. 'BİT' adlı operasyon kapsamında İstanbul Mali Şube ekipleri,
İGDAŞ Genel Merkezi'ndeki evrak ve dokümana el koydu.
300 trilyonu aşıyor
Yetkililer, tüm ihalelerle para trafiğinin incelendiğini söyledi. Aralarında SP'li Ali Oğuz'un oğlu İbrahim Müjdat Oğuz ve eski genel müdür Fuat Şengül'ün bulunduğu altı kişi gözaltında. Polis, "İlk belirlemelere göre, yolsuzluk 300 trilyonu aşıyor" dedi.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - İhalelerde yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine DGM'nin başlattığı soruşturma kapsamında harekete geçen mali polis, İGDAŞ'a baskın düzenledi. 'Bit' adı verilen operasyonda, aralarında SP milletvekili Ali Oğuz'un oğlu İbrahim Müjdat Oğuz ve eski İGDAŞ Genel Müdürü Fuat Şengül'ün de bulunduğu altı kişi gözaltına alındı.
Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları'nın Belediye İktisadi Teşekkülleri'nden (BİT) biri olan İGDAŞ'taki ihale yolsuzluklarıyla ilgili raporu üzerine soruşturma başlatan
İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, dün düğmeye bastı. 'Bit' adı verilen operasyonda
İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, merkezi Alibeyköy'de olan İGDAŞ'a baskın düzenledi.
Yaklaşık 70 polisin görev aldığı baskında, şirkete ait çok sayıda evrak, fatura, CD, kaset ile para giriş ve çıkışının bulunduğu dokümanlara el konuldu. Aralarında Saadet Partili Ali Oğuz'un oğlu İbrahim Müjdat Oğuz, eski İGDAŞ Genel Müdürü Fuat Şengül ile AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde genel sekreter olan Mustafa Açıkalın'ın da bulunduğu altı kişi gözaltına alındı.
Polis yetkilileri, İGDAŞ'ın düzenlediği reklam ve tanıtım ihaleleri ile para trafiğinin mercek altına alındığını söyledi. İGDAŞ'tan elde edilen paraların hangi şirketlere aktarıldığının araştırıldığını söyleyen yetkililer, ilk belirlemelere göre yolsuzluğun 300 trilyon lirayı aştığını öne sürdü.
Bir süre önce gerçekleştirilen 'Temiz Şehir Operasyonu'nda da usulsüz ihale aldığı saptanan Albayrak Holding'in sahibi Mustafa Albayrak'ın da aralarında bulundugu üç kişi tutuklanmıştı.
Maliye'nin raporundaki suçlamalar
Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu'nun, İGDAŞ'la ilgili incelemesinin sonunda hazırladığı ve DGM'ye gönderdiği 17 Ağustos 2001 tarihli raporunda şu saptamalara yer verilmişti:

  • İGDAŞ'ın kayıtlarında toplam 11 ihalede
    1 trilyon 662 milyar liralık harcama yapıldığı gösterildi. Oysa kayıtlar üzerinde yapılan incelemede gerçek harcamanın 225 milyar lira olduğu belirlendi. Böylece kurum 1 trilyon 436 milyar lira 'dolandırıldı'.
  • İGDAŞ'ı dolandırmak için ana faaliyet konusu dışında işler yaratıldı. Daha sonra yoktan icat edilen işlerin, suç örgütü içindeki kişilere ait şirketlere verilmesini sağlayacak teknik ve idari şartnameler, yine iGDAŞ'ta görevli suç ortaklarınca hazırlandı.
    İhale konusu iş, sahte belgelerle sözde
    teslim edilirken, iş karşılığında alınması gereken bedel tahsil edilerek dolandırıcılık işlemi tamamlandı.
  • İGDAŞ'tan sağlanan para, FP'nin 1999 yerel seçimlerinde mevcut makamların ve görevlerin korunmasını sağlamak amacıyla seçimi kazanmak için yapılacak masrafların bir kısmının karşılandığı bir seçim havuzu oluşturmakta kullanıldı.
  • Raporda, 'çete oluşturmak, dolandıcılık ve zimmet' ile suçlanan 55 kişi arasında eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ile Ali Müfit Gürtuna da bulunuyor.