İGDAŞ'ta 38 gözaltı daha

İGDAŞ operasyonunu genişleten polis, aralarında İGDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Aydınlıoğlu ile Lonca...

İSTANBUL - İGDAŞ operasyonunu genişleten polis, aralarında İGDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Aydınlıoğlu ile Lonca A.Ş.'nin çalışanlarının da bulunduğu 38 kişiyi gözaltına aldı. Bu arada Emniyet'te sorguları tamamlanan iki kişi tutuklanarak, Kartal Cezaevi'ne gönderildi.
İstanbul DGM'nin yürüttüğü 'İGDAŞ soruşturması' kapsamında dün yeni tutuklamalar ve gözaltılar yaşandı. İstanbul Mali Şube ekipleri dün polis tarafından aranan Ahmet Hamdi Pınarcık'ın sahibi olduğu Lonca A.Ş.'ye baskın düzenledi. Şirketin bilgisayar kayıtlarına, CD ve mali belgelerine el koyan polis, 25 şirket çalışanını da gözaltına aldı. Polisin zanlıları özellikle İGDAŞ'a 20 trilyona mal olan 'sayaç okuma ihalesi'ye ilgili olarak sorguladığı öğrenildi.
İki kişi tutuklandı
Mali polis ayrıca İGDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Aydınlıoğlu'nun da aralarında bulunduğu yedi İGDAŞ çalışanını da gözaltına aldı. Polisin soruşturmayı para trafiğinin nasıl yönlendirildiği ve paraların hangi şirketlere aktarıldığı konusu üzerinde yoğunlaştırdığı öğrenildi.
İstanbul Mali Şube Müdürlüğü'nde iki gündür sorgulanan İroni Reklam Ajansı'nın ortaklarından Taci Erdemir ile tahsildar Metin Şahin soruşturma savcısı Abdülaziz Özatlan tarafından sorgulandı. Sanıklar 'suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak',
'evrakta sahtecilik' ve 'kamu kurumlarının dolandırılması' suçlamasıyla tutuklanarak Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.
Akit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, Lonca A.Ş.'yi kendilerinin yayıncılık amacıyla kurduklarını ancak proje başarılı olmayınca ayrıldığını söyledi. Dilipak, Hamdi Pınarcık'la ortak olmadığını vurguladı.