İGDAŞ'ta elde var beş

İGDAŞ'taki 300 trilyonu aşan yolsuzlukla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan İGDAŞ Genel...

İSTANBUL - İGDAŞ'taki 300 trilyonu aşan yolsuzlukla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan İGDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Aydınlıoğlu, tutuklanarak Kartal Cezaevi'ne gönderildi. Gözaltındaki diğer üç zanlı ise savcılıkta serbest bırakıldı.
Belediye İktisadi Teşekkülleri'ne (BİT) yönelik soruşturma çerçevesinde İGDAŞ'a yönelik başlatılan operasyonda tutuklananların sayısı beşe ulaştı. Dört gündür Mali Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan
İGDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Aydınlıoğlu, İroni Ajans ortağı Mehmet Özhüsrev, Lonca A.Ş. görevlisi Rasim Özdemir ile İGDAŞ çalışanı Mahmut Yılmaz, dün
İstanbul DGM'ye sevk edildi.
Zanlılar, soruşturmayı yürüten savcı Abdülaziz Özatlan tarafından sorgulandı. Savcı Özatlan, Aydınlıoğlu'nu tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk ederken, diğer üç kişiyi ise sonra serbest bıraktı.
Nöbetçi 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tekrar sorgusu yapılan Yusuf Aydınlıoğlu, 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak', 'zimmet' ve 'kamu kuruluşunu dolandırmak' suçlamalarından tutuklanarak Kartal Özel Tip Cezaevi'ne gönderildi.
Geçen hafta başlatılan soruşturma kapsamında daha önce de eski İGDAŞ Genel Müdürü Muhittin Fuat Şengül, Pazarlama ve Satış Müdürü İbrahim Müjdat Oğuz, İroni Ajans'ın yüzde 5 paylı ortağı Taci Erdemir ile aynı şirketin tahsildarı Metin Şahin tutuklanmıştı.
Yeşildağ gözaltında
İGDAŞ soruşturmasında Tayyip Erdoğan'ın koruması olarak adı geçen Hasan Yeşildağ dün Ulus'ta kendisine ait çay bahçesinde gözaltına alındı. Hasan Yeşildağ'ın, İGDAŞ operasyonuyla ilgili olarak değil, Susurluk sanıklarından Ali Fevzi Bir'in kaçırılması olayına karışan ve halen aranmakta olan kardeşi Ali Yeşildağ hakkında sorgulanmak amacıyla gözaltına alındığı öğrenildi.