İHA muhabiri İsmail Güneş'in cesedine ulaşıldı

Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu kayıp olan İHA muhabiri İsmail Güneş'in cesedi, bir kaya kovuğunda üzeri karla kaplı vaziyette bulunduKahramanmaraş’ın Göksun İlçesi’nde BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişinin öldüğü helikopter kazasında kaybolan İHA Muhabiri İsmail Güneş’in cesedi, enkazın 500 metre güneybatısında bir kaya kenarındaki ağaç altında bulundu. Üzerinde 30- 40 santimetre kar olan Güneş’in, helikopter koltuğuyla kayarak bulunduğu noktaya, soğuktan korunmak ve kurtulmak için sığınmış olduğu anlaşıldı. Kazada ölen Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer 4 kişinin, ön otopsi sonucuna göre kazadan sonra bir saati geçmeyecek zaman diliminde yaşamını yitirdikleri kanaatine varıldığı kaydedildi.
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile düşen helikopterde bulunan İsmail Güneş’in cesedi, çalışmaların 6’ıncı gününde saat 13.00’te bulundu. Cep telefonuyla 112’yi arayarak kazayı haber veren Güneş’i bulmak için bölgede, Jandarma Genel Komutanlığı’nın en seçkin birliği olan Jandarma Komanda Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ekipleri, 60 özel harekat polisi, korucular, sivil savunma ekipleri ve vatandaşların yer aldığı yaklaşık 450 kişi, 20’şerli karma timler oluşturup, bölge 20 parsele bölünerek arama çalışmaları yaptı. Karadan zor arazi şartlarında yapılan çalışmalara 2 Sikorsky helikopterle de destek verildi. Yaya olarak 3.5 saatte ulaşılan kaza bölgesinde özel eğitimli iz köpeklerinden de yararlanılırken, kar şişleri, metal dedektörler, diğer teknik cihazlarla bölge didik didik arandı. Yaklaşık 1.5 metre kar bulunan bölgede havadan ve karadan hassas ve titiz bir şekilde sürdürülen çalışma bugün saat 13.00’de sonuç verdi. 

KURTULMAK İÇİN MÜCADELE ETMİŞ
İsmail Güneş’in cesedi, helikopter enkazının 500 metre güneybatısında bir kaya kenarındaki ağaç altında JÖAK ekipleri tarafından bulundu. Güneş’in cesedinin bulunuş pozisyonu itibarıyla sıfırın altında 20 dereceyi bulan soğuk hava, kar ve tipide yaşama tutunmak için sığındığı izlenimi uyandırdı. 112 Acil Servis görevlisiyle yaklaşık 20 dakika süren telefon görüşmesinde ‘Ayağım çok kötü kırık’, ‘Donuyorum’, ‘Burada donacağız’ diyen, kendisinin de helikopterin içinde bulunduğunu anlatarak yaşamının son dakikalarında gazetecilik refleksiyle hareket eden Güneş’in kurtulmak için ağır kış koşullarında insan üstü mücadele ettiği anlaşıldı. Telefon konuşmalarında ayağının çok kötü olduğunu anlatan Güneş’in yaşamak adına son hamlelerini de yaptığı ve helikopterdeki bir koltuğu kızak gibi kullanarak dağdan 500 metre aşağıya doğru kayıp Karayakup Tepesi’ndeki bir kayanın kenarındaki ağaç altına sığındığı anlaşıldı. Ancak aşırı soğuk havaya direnemeyip donarak yaşam savaşını yitirdiği saptandı.
Arama kurtarma çalışmaları koordine eden Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta da, bir helikopterle enkazın bulunduğu alana indi. JÖAK ekipleri, ‘kahraman’ olarak nitelendirilen gazetecinin cenazesini alıp, Kahramanmaraş’a indirecek.

ÖLÜMCÜL DARBELER ALMIŞLAR
Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, Muhsin Yazıcıoğlu ile diğer 4 kişinin cenazelerinin getirildiği Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’nde, Cumhuriyet Savcılığı tarafından oluşturulan Adana Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı’ndan görevlilerin de aralarında bulunduğu 4 adli tıp uzmanı ile bir patologun yer aldığı 5 kişilik ekibin otopsi yaptığını açıkladı. Yapılan ölü muayene ve otopsi işlemlerinde kazada hayatını kaybedenlerin tamamında ölüme yol açacak ciddi travmatik yaralanmaların söz konusu olduğunu belirten Başsavcı Fevzi Büyüktümtürk, “Bu nedenle ölümlerin tamamının kazayı takip eden kısa bir süre içerisinde meydana geldiği, bu sürenin yarım saat ile bir saati geçmeyecek bir zaman diliminde olduğu düşünce ve kanaatine varıldığı bilirkişi tarafından ifade edilmiştir” dedi.
Başsavcı Büyüktümtürk, kazanın oluş şekline ilişkin araştırma ve incelemenin de Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından büyük bir titizlik ve hassasiyetle sürdürüldüğünü de kaydetti.(dha)