@idrisemen

İhaleler komşu müdürün eşine

İhaleler komşu müdürün eşine
İhaleler komşu müdürün eşine
Fatih Belediyesi'nde iki ihale, ulaşım müdürünün eşine ait şirkete verildi. Skandalı ortaya çıkaran kişi, işinden oldu. Başbakanlık inceleme başlattı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’un en hızlı ‘dönüşen’ ilçelerinden Fatih’te ihale skandalı yaşandı. İddiaya göre binlerce liralık iki ihale, yasalara aykırı olarak Fatih Belediyesi Ulaşım Müdürü Ali Ulusoy’un eşi Neslihan Ulusoy’a ait Kutup Planlama Şirketi’ne verildi. Skandalı ortaya çıkaran şehir planlamacısı Azat Yalçın işinden oldu. Yalçın, mahkeme kararıyla döndüğü işinden bir kez daha çıkarıldı. Azat, yolsuzluk iddialarıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunurken durumu BİMER’e (Başbakanlık İletişim Merkezi) de aktardı.
 
Azat Yalçın’ın yolsuzlukla mücadeleye dönüşen hikâyesi, 2010 yılında Fatih Belediyesi’nin düzenlediği ‘halkla buluşma’ gününde Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’le tanışmasıyla başladı. Azat Yalçın, Mustafa Demir’e, Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir Planlama Bölümü’nden mezun olduğunu ve elinde çevrecilik alanında birçok proje bulunduğunu söyledi. Yalçın’ın girişimciliğinden etkilenen Başkan Demir, taşeron sözleşmesiyle 17 Temmuz 2010’da belediyede işe başlattı. Performansıyla beğenilen Yalçın, 2011 Mart’ta kadroya alındı. 


İlki, bostan ihalesi

Bu sırada Fatih Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Yedikule Bostanları’nda planlanan park ve süs havuzu proje çizim ihalesi yapıldı. 138 bin liralık ihaleyi, Neslihan Palaoğlu’nun ortağı olduğu Kutup Planlama Şirketi aldı. Projenin ‘kesin kabul’ dosyasına imza atan Azat Yalçın, dosyayı incelediğinde Palaoğlu’nun 2011’deki ihaleye şirketin 2009 yılına ait firma tescil bilgileriyle katıldığını tespit etti. Yalçın, konuyu araştırınca Neslihan Palaoğlu ile Fatih Belediyesi Ulaşım Müdürü Ali Ulusoy’un evli olduğu sonucuna vardı ve durumu hemen Fen İşleri Müdürlüğü’ne bildirdi. Ancak sonuç alamadı. 


Soyadı da değişti

13 Eylül 2012 tarihinde Fen İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen, ‘Yedikule Kapısı ve Samatya Hastanesi Acil Kapısı Arası Yol Düzenleme Projesi’ çizim ihalesini de yine Kutup Planlama kazandı. Ancak bu kez ihaleyi alan Neslihan Palaoğlu’nun soyadı ‘Ulusoy’ olarak değişmişti. Neslihan Palaoğlu’nun Ulaştırma Müdürü Ali Ulusoy ile evli olduğunu ispatlayan Yalçın, ihalenin 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’na aykırı düştüğünü belirterek durumu Özel Kalem Müdürlüğü’ne bildirdi. Ancak Yalçın, 25 Ocak 2013’te sözleşmesi feshedilerek işten çıkarıldı. İşten çıkarılan Yalçın, belediyede gördüğü usulsüzlükleri ve kendisinin işten atılma hikâyesini mail yoluyla Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e bildirdikten sonra, 29 Ocak 2013’te yürütmeyi durdurma talebiyle İstanbul 8. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. 8. İdare Mahkemesi, Azat Yalçın’ın işten atılmasıyla ilgili Fatih Belediyesi’nden savunma istedi. Belediye mahkemeye sunduğu savunmada, Azat Yalçın’ın, 1 Ocak ile 5-6, 12-13, 19-20 Ocak 2013 tarihlerinde mazeret olmadan işe gelmediğini ve bu sebeple işten atıldığını öne sürdü. Mahkeme tarihleri inceledi. 1 Ocak 2013, yılbaşı tatiliydi. 5-6, 12-13, 19-20 Ocak 2013 tarihlerinin ise resmi tatil günü olduğu tespit edildi. Mahkeme, Yalçın’ın işten atılmasının yasaya aykırı olduğunu belirterek yürütmeyi durdurma kararı verdi.
 
16 Mayıs 2013’te işe geri dönen Yalçın’ın sözleşmesi 25 Haziran 2013’te yeniden feshedildi. Yalçın bir kez daha yürütmeyi durdurma talebiyle 8. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Dava sırasında Yalçın, tespit ettiği ihale usulsüzlüklerini mahkemeye sundu. Mahkeme, ‘yetkisizlik’ kararı verince Yalçın elindeki belgeleri 15 Temmuz 2013’te İstanbul Başsavcılığı’na teslim ederek suç duyurusunda bulundu. Yalçın son olarak, 2011 yılı ile 2012 yılında yapılan ihaleler sırasında Neslihan Ulusoy’un Ulaştırma Müdürü Ali Ulusoy ile evli olduğunu, dolayısıyla yapılan ihalelerin 4734 Sayılı KİK Kanunu ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle BİMER’e şikâyette bulundu. Başbakanlık, Fatih Belediyesi hakkında inceleme başlattı. 

Belediye: Farklı müdürlük

Neslihan Paloğlu’nun Ulaşım Müdürü Ali Ulusoy ile evli olduğu dönemde ihale aldığını kabul eden Fatih Belediyesi ise Ali Ulusoy’un ihalenin hazırlanması ve sonuçlandırılmasında görev, yetki ve sorumluluğu olmadığını belirtti.


'MÜDÜR EŞİ İHALE ALAMAZ'
"Uzmanlar 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'na (KİK) göre bir müdürün eşinin, aynı belediyede bir müdürlükten ihale alamayacağını söylüyor. KİK kanununa göre:

1) KİK Kanunun 11. Maddesinin ‘C’ bendine göre İhaleyi yapan idarenin ihale yetkilisi kişileri ile bu yetkiye sahip kurullarda görevli kişiler,

2) ‘D’ bendine göre İhaleyi yapan idarenin ihale konusu işle ilgili her türlü ihale işlemlerini hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanlar,

3) ‘E’ bendine göre ‘C’ ve ‘D’ bentlerinde belirtilen şahısların eşleri ve üçüncü dereceye kadar kan ve ikinci dereceye kadar kayın hısımları ile evlatlıkları ve evlat edinenler hiçbir şekilde hiçbir şekilde ihaleye katılamaz.

4) Ayrıca 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna 30. Maddesine göre, Devlet memurunun denetimi altında bulunan veya kendi görevi veya mensup olduğu kurum ile ilgisi olan bir teşebbüsten, doğrudan doğruya veya aracı eliyle her ne ad altında olursa olsun bir menfaat sağlaması yasaktır.


  http://www.radikal.com.tr/1144524114452415

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu yolsuzluk chp'ye ait - xRadikal1987x

  Maalesef bu yolsuzluğu yapan benim bir akrabam ve kendisi bizim gibi chp'lidir.Her şeyi akp'ye yüklemenin anlamı yok.Herkes hırsız gözünüzü açın

  cana cefa cebe sefadir ihale - baksen

  i.h.l. açılacak dediler; biz, ihale alınacak diye anlamışız...

  Dinsel ritüelli AKP düzeni - Mehmet Devrim

  Dinsel ritüelli AKP'nin idari şekliyle gerçek yüzü budur.Tabiki soruşturma yapacaklar,buda Şowun başka bir parçası olarak kullanılacaktır.

  modern robin hood. - karayel1965

  yalakalik yapmayipta halkin yaninda olan hak hukuk bilen,asini isini kaybetme korkusuna düsmeyen dik durabilen okumuslar sayesinde topyekün refaha kavusabiliriz.gel görki asayisten sorumlu kolluk kuvetleri her türlü yolsuzluga ahlaksizliga bulasmis bir ülkede yasiyoruz,biraz zor olacak ama birgün mutlaka kurtulacagiz bu asalaklardan kanemicilerden vatan millet sakarya edebiyatcilarindan ve din iman komisyoncularindan.bu kadim topraklardan daha ne robin hood'lar cikacak.

  memlekette hergün şirket kurulup kapanıyor! - asu555@kahkaha.com

  her yer aynı, her yer fatih! eşlerinin babaları yada kayınbiraderlerin üzerine şirket kurup işi götürüyorlar! ama sadece muhalefet usulsüzlük yapıyor iktidar usulüne uyduruyor:):):)

  Hadi - hermevsim

  Başbakan iki gün önce bir şeyler demişti bununla ilgili. Uygulama bekliyoruz! Acilen bu yolsuzluğa müdahale istiyoruz! Ama nerdeeeeee?

  - momentum

  Haram zıkkım olsun şu mübarek gün, Ramazan'ın son Cuma'sında. Utanmadan o paradan sadaka verip kurban da keserler. Fetvasını çoktan vermiştir kendi vicdanında; inandığı gibi yaşamamışsa, yaşadığı gibi inandırmıştır kendini. Bir de işinden ettikleri o insan var; değmez bu kadar vebal iki paralık dünya menfaatine bre.