@ismailsaymaz

'İhbar var, bomba koyacaksınız' denilerek dört genç tutuklandı

'İhbar var, bomba koyacaksınız' denilerek dört genç tutuklandı
'İhbar var, bomba koyacaksınız' denilerek dört genç tutuklandı
İstanbul'dan Cizre'ye giden 4 üniversite öğrencisi, şehir girişinde seyahat ettikleri otobüsten indirilerek tutuklandılar. Gerekçe olarak ise haklarındaki 'Bombalı eylem yapacakları' ihbarı gösterildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul ’dan Cizre’ye gelen dört üniversite öğrencisi, haklarındaki ‘bombalı eylem yapacakları’ ihbarı üzerine, yasadışı örgüt üyesi oldukları iddiasıyla tutuklandı. Ancak gençlerin üzerinde bombalı saldırı olacağına ilişkin ne bir silah ne de bir patlayıcı bulundu.

Cizre’de, 27 Haziran’da ilçe girişinde bir şehirlerarası otobüsü durduran polisler araçta bulunan Turan Can Yıldız, Yetkin Kılıç, Fatih Hatayoğlu ve Elif Kaya’yı gözaltına aldı. Yeni Demokrat Gençlik adlı sol derginin okuru oldukları ifade edilen dört gencin, yapılan bir telefon ihbarına göre, Cizre ve Irak’ta bombalı eylem yapacakları öne sürüldü. Üzerlerinde ne silah ne de patlayıcı madde bulunan gençler dün tutuklanmaları istemiyle Cizre Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Dört genç , Cizre’ye turistik amaçla geldiklerini, doğasını ve kültürel yaşamını yerinde görmek istediklerini belirtti. İhbarı dikkate alan hâkimlik, kaçma şüphelerinin bulunduğu gerekçesiyle dört genci tutuklayarak, cezaevine gönderdi.

Avukat Mehmet Salih Bağata, gençler hakkında sadece ihbar tutanağının bulunduğu, tutanağın herhangi bir delille doğrulanmadığını belirterek, “İhbarda bir bombalı eylemden bahsedilmişse de ne üzerlerinde bir materyal, ne de konuştukları kişilerle aralarında bu yönde bir görüşme var. Basit bir ihbara dayanılarak, gençler seyahat özgürlüğünden ve hürriyetlerinden yoksun bırakıldılar. Bu, açıkça hukuka aykırıdır” diyor.