İHD: 4 ayda sıfır ölüm, güzel bilanço...

İHD: 4 ayda sıfır ölüm, güzel bilanço...
İHD: 4 ayda sıfır ölüm, güzel bilanço...
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, 'Çözüm süreci' ile birlikte son 30 yılın 'En iyi bilançosunun' ortaya çıktığını açıkladı. Şube Başkanı Raci Bilici, "böyle devam ederse biz de 2- 3 yıl sonra dernek olarak sembolik bir faaliyet yürütürüz" dedi.

DİYARBAKIR - 'Çözüm süreci' ile birlikte çatışmaların durması, PKK 'lıların sınırların dışına çekilmeye başlaması ile birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde şiddet ve çatışmadan kaynaklı yaşanan hak ihlallerinde son 4 ayda ciddi düşüşler olduğu belirtildi. Son 30 yılda bölgede görülen şiddet ortamı nedeniyle insan hakları ihlalleri ile ilgili başvuruları alıp derleyerek bilançolar çıkaran İHD Diyarbakır Şubesi'nin Başkanı Raci Bilici, son 4 ay ile geçen yılın aynı dönemlerini karşılaştırırken, insan hakları ihlalleri konusunda ciddi düşüşler görüldüğünü söyledi.

Kendilerine göre, son 30 yılın en iyi ve kendilerini mutlu eden bilançosunun 'Çözüm sürecinin' devam ettiği son 4 ayda ortaya çıktığını, çatışmalara bağlı ölüm ve yaralanma sayısının sıfır olduğunu anlatan Bilici, şöyle konuştu:

"Bölgede öteden biri çok ciddi ihlaller yaşanırdı ve çok korkunç rakamlar karşımıza çıkardı. İstatistiki verilere baktığımızda. 2012 yılının ilk 4 ay ile 2013 yılının son 4 ayını karşılaştırdığımızda bazı başlıklarda çok ciddi düşüşler var. Bunlar öyle sıradan başlıklar değil. Bir tanesi yaşam hakkıdır. 2012 yılının ilk 4 ayına baktığımızda silahlı çatışmalarda yaşamını yitiren güvenlik güçleri ve PKK'lıların sayısı 128'dir. Ama, bu yılda sürecin başlaması ile birlikte ölüm yok. Ölüm sıfır rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Yaralanmalarda öyle. Gözaltı olayları, bölgede, keyfi tutuklamalar çoktu. Halen tutuklu kişiler var. Ama, 2013 yılının ilk 4 ayında bu oranda ciddi bir düşüş var. 2012 yılının ilk 4 ayında gözaltına alınan 1971 kişi vardı. 2013 verilere bu sayı çok azalmıştır. Tutuklamalar yüksekti, azalmış. toplumsal gösterilerde yapılan eylemlerde polisin müdahale etme durumunda çok ciddi düşüş var. Geçen yılın ilk 4 ayında 124 toplantı ve gösteriye müdahale edildi. Bu sayı neredeyse sıfıra düşmüş durumda. Engelleme çok az. Bir bütün olarak karşılaştırdığımızda bölgede savaş ve çatışmalarda kaynaklı ihlallerde ciddi bir düşüş vardır."

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, önceki yıllarda görülen ihlallerden bazılarının halen sürdüğünü buna örnek olarak cezaevlerindeki hasta tutuklu ve hükümlüler ile tutuklu siyasetçilerin durumunu gösterebileceklerini söyledi. Bilici, şöyle konuştu:

"Artık bölgede görev yapan bürokrat ve güvenlik güçlerinin normalleşmenin başlaması gerektiği ve bu şekilde hareket etmeleri gerektiğini kavramaları gerekiyor. Sürecin ruhuna uygun şekilde hareket etmeleri gerekir. Çünkü, artık bölgede çatışmaları, şiddeti, savaşı çağrıştıracak hiç bir şey görmek istemiyoruz. Demokratik bir eylem ve açıklama yapıldığında bunların yakınında zırhlı araç ve Toma araçlarının bulunmasını hiç bir anlamı yoktur artık."

"2-3 YIL SONRA DERNEKTE BAŞKA ÇALIŞMALAR YAPARIZ"
Bilici, elde ettikleri istatistiki verilerin son derece sevindirici olduğunu, 30 yılda, son 4 ayda elde ettikleri gibi bir istatistik elde etmediklerini ifade ederken şöyle konuştu:

"Arzuladığımız bir nokta ve o noktaya doğru gidiyoruz. Sorunun diyalog ve müzakere ile çözülmesini dile getiriyor ve bu yönde mücadele ediyorduk. Bu sürece girildiği tarihten itibaren diyebilirim ki son 30 yılda hiç bir dönem bu kadar az hak ihlali yaşanmadı. En başında sıfır ölüm gelmektedir. Son 30 yılın en iyi 4 ayını yaşıyoruz. 1999'da da PKK çekilme gerçekleştirirken operasyonlar olmuş ve ciddi kayıplar yaşanmıştı. Ama, çok şükür ki şimdiye kadar öyle bir sorun ve sıkıntı yaşamadık. Umuyor ve diliyorum ki bu böyle devam eder ve artık hiç bir şekilde hak ihlali olur, ne sıkıntılar yaşarız, demokratikleşme yönünde çok ciddi adımlar atılır, belki biz de 2-3 yıl sonra bu dernekte sembolik olarak kalır ya da sadece başka haklarla uğraşır oluruz. Bu da bizleri son derece sevindirir."

"DEVLET VE PKK ARŞİVLERİNİ AÇSIN"
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, geçen son 30 yılda çok sayıda katliam, kayıp ve işkencelere bağlı ihlaller görüldüğünü, bunlarla ilgili çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Bilici, şunları söyledi:

"Bir kayıp için yıllarca çalışmamız gerekiyor. Ancak, devlet ve PKK arşivlerini açarsa geçmişte yaşanan hak ihlalleri ile ilgili daha rahat ve hızlı bir çalışma yürütebilir. Bu konuda çağrılar yaptık. Çünkü; hakikati ortaya çıkarmadığımız ve adaleti sağlamadığımız müddetçe geleceği dair bu ülkede kalıcı bir barışın sağlanacağını söyleyemeyiz. Devlet ve örgüt arşivlerini açarsa işimiz kolaylaşır."

DHA - Ferit ASLAN / Bayram BULUT


  http://www.radikal.com.tr/113540911354094

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iyimserlik fazla kaçmış - yaren__

  ihd bu ülke için çok önemli bir kurum kuşkusuz ama yapılan açıklamada bir gözetilmeyen bir durum var. Bu ülkede hala insanlar işkencede, linçte ya da polis kurşunuyla yaşamını yitiriyor. Bu ülkede hala basın açıklaması yapma hakkına gazla karşılık veriliyor. Bu ülkede sendikalar, yayın organları basılıyor insanlar hücrelere tıkılıyor. İşçi, memur, öğrenci gibi kesimlere yönelik hak gaspları ve muamele ortada. Polis kitlesel olaylar dışında da süper orantılı gücünü kullanarak yetkilerini genişletiyor. Durum buyken, daha nasıl gelişeceği bile belli olmayan bir sürece güvenip ihd sembolik bir kurum olacak demek fazla iyimser bence. Bir ihd değil 5 ihd'de olsa bu kafa bu memleket kaldırır.

  ... - pierre woodman

  Reyhanlı'da resmi rakamlara göre 51, gayrıresmi rakamlara göre 177 kişi kusura bakmayın da 4 ayın bilançosuna dahil edilmeli. ABD-RTE-PKK aralarında bir Esad sözleşmesi yaptı. Buna göre PKK bu yazı Kandil'de yayla yaparak geçirecekti, RTE de PKK'ye elleşmeyecekti, ABD'de madem artık ordun boşa çıktı, hadi Suriye'ye dalıver diyecekti. Reyhanlı'da Türkiye'yi savaşa çekmek için gerekli sebep olacaktı. BDP'nin Uludere'yi hop diye yutması, çekilme başladığından beri ağzına bile almaması ve BDP'nin Reyhanlı saldırısı sonrası AKP'nin yanında durması bunun en iyi göstergesi. İşler öyle yürümedi ama. Reyhanlı tezgahını bu millet yemedi, Rusya Pasifik filosunu getirip Kıbrıs'a demirletince ABD de geri bastı. RTE de ortada kaldı. O nedenle hiç de iyi bi bilanço yok İHD. Kusura bakma.

  Evet hakaten çok güzel bir tablo. - yilmaz-usb

  Ama nedense bazılarını çok rahatsız ediyor.Özellik le açılıma karsı olan 2 partiyi ve onların tabanlarını.Ama istediginiz kadar rahatsız olun.BU GEMİ YOLA ÇIKTI ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK.

  İHD - elifarzella

  Sevgili İHD, tamam dediklerinizde haklısınız, bizler de seviniyoruz. kardeşlerimiz, amcalarımız, ablalarımız, arkadaşlarımız öldürülmüyorlar ama bi bakın. cezaevlerinde hasta tutsaklar ölüyor, cezaevlerinde çocuklara tecavüz ediliyor, kürt öğrenciler okulda dövülüyor, inşaat işçileri kaldıkları yerlerden kovuluyor, roboski oluyor, faili devletler halen ortada duruyor. dediğiniz gibi, umarın öyle bir ülke oluruz ki size hiç ihtiyacımız kalmaz ben sizin kadar umutlu değilim. en azından şimdilik