İHD Başkanı: Adım atma sırası devlette

İHD Başkanı: Adım atma sırası devlette
İHD Başkanı: Adım atma sırası devlette

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan 8 kişiyi alan heyetteydi (sağdan ikinci)

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, PKK'nın elindeki 8 kişinin bırakılmasının ilk adım olduğunu belirterek, çözüm sürecinin ancak devletin de bir an önce adım atmasıyla ilerleyebileceğini söyledi.

PKK ’nın teslim ettiği 8 asker ve kamu görevlisini alan heyette bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, adım atma sırasının devlette olduğunu söyledi.

Sürecin sağlıklı ilerlemesi için bazı koşullara ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Türkdoğan, "Kalıcı çatışmasızlık-ateşkes, bunun en önemlisi. Bu, her iki tarafın da uyacağı bir karar olmalı" dedi.

ANF’ye konuşan Türkdoğan, askeri operasyonlarına devam eden devletin bir an önce operasyonlardan vazgeçmesi gerektiğini söyleyerek, diğer aşamalara da operasyonların bitmesiyle geçilebileceğini kaydetti.

'HERKESİ ÖRGÜT ÜYESİ YAPTILAR; SERBEST BIRAKILMALILAR'
'Hızlı demokratikleşme' için öneriler yapan Türkdoğan, ifade özgürlüğünü sınırlayan TCK maddeleriyle TMK'nın kaldırılması gerektiğini vurguladı."İfade ve örgütlenme hakkını kullanmak isteyen herkes 'örgüt üyesi' suçlamasıyla tutuklandı. Eğer böyle devam edilirse bu süreç ilerletilemez. Bu mevzuatın değiştirilmesi gerekiyor. Yargının, emniyetin de eski alışkanlıklarından vazgeçmesi lazım. 'Şiddet' içeren eylemi olmayanların tutuklanmaması gerekir. Özel Yetkili Mahkemeler'e son verilmesi lazım. Ayrıca Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) belirlenen ve vatandaşın 'iç tehdit' sayıldığı durumlar değiştirilmeli. İrtica nasıl çıktıysa Kürtlerin, sosyalistlerin, öğrencilerin, gazetecilerin de çıkarılması gerekir" diyen Türkdoğan, bunların da AKP'nin bir an önce yasal değişiklikler için harekete geçmesiyle mümkün olacağını açıkladı.

Türkdoğan, Öcalan'ın hapishene koşullarına da dikkat çekerek, "kendisiyle müzakere yapılabilmesi için daha iyi koşulların gerektiğini" kaydetti. Türkdoğan, KCK yetkililerinin hem Öcalan'la hem de devletle görüşmeler yapabilmesi gerektiğini söyledi.