@idrisemen

İHD Silvan raporu: 8 kişi öldü, 4 kişi yaralandı

İHD Silvan raporu: 8 kişi öldü, 4 kişi yaralandı
İHD Silvan raporu: 8 kişi öldü, 4 kişi yaralandı
İnsan Hakları Derneği 12 gün sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve çatışmaların yaşandığı Silvan ile ilgili rapor hazırladı. Raporda, 8 kişinin öldüğü 4 kişinin ise yaralandığı belirtildi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

İnsan Hakları Derneği(İHD), sokağa çıkma yasağının 12 gün sürdüğü Silvan’la ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre 8 kişi hayatını kaybederken, 4 kişi de yaralandı. Raporda Silvan’daki duvar yazılarıyla ilgili, ‘operasyona katılan yüzleri maskeli özel harekât polisi mensuplarının, mahalle duvarlarına çok sayıda ve Türkiye bayrağı simgelerinin yoğun kullanıldığı milliyetçi, ırkçı ve cinsiyetçi tehdit içeren yazılar yaptığı tespit edilmiştir’ denildi

3-12 Kasım tarihleri arasında Silvan’ın Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağından sonra, İHD TİHV ve Diyarbakır Tabip Odası’ndan oluşan bir heyet Silvan’a giderek şehirde incelemelerde bulundu. İnceleme sonucunda Silvan’da uygulanan sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili bir rapor hazırlandı. Raporda 16 Ağustos’tan bu yana Silvan’da toplam 6 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtildi. 

OPERASYON ÖNCESİ SU VE ELEKTRİKLER KESİLDİ
Raporda Silvan’daki sokağa çıkma yasağı ile ilgili tespit ve kanaatler şöyle sıralandı:
-Diyarbakır İli Silvan ilçesinde Diyarbakır Valiliği tarafından, 3 Kasım 2015 tarihinde Saat 05.00’ten itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir emre kadar, ilçede bulanan Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Yasak ilanı valiliğin resmi web sitesi, zırhlı polis araçları ve camii hoparlörlerinden duyurulmuştur. Yasak ilanının ardından ilçeye bir-iki gün önceden sevki gerçekleştirilen savaş mühimmatı, ağır silah ve güvenlik personelinin (asker, özel harekât timleri ve sivil polisler) yer aldığı hava destekli bir operasyon gerçekleştirilmiştir. Yine operasyon sırasında ağır silahların (tanklardan top atışları, askeri helikopterden bombardıman) kullanıldığı, tanık yurttaşların beyanı ile tespit edilmiştir.
-Sokağa çıkma yasağını ilanından önce başlamak üzere ilçe merkezi ve ilçeye bağlı tüm köylerde mobil şebeke ağlarına erişim engellenmiştir. İlçede bulanan Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde elektrik ve su şebekeleri kesintiye uğramıştır.
-Planlanan operasyonun uygulama şeklinin, görgü tanıklarının anlatımı ve inceleme çalışmaları sonucunda, sivil yurttaşların can ve mal güvenliğini tehdit edecek nitelik taşıdığı ve sivil yurttaşların gerçek silahlar kullanmak suretiyle hedef alındığı tespit edilmiştir.
-Operasyon sırasında güvenlik güçlerinin sivil yurttaşlara yönelik, yasal yetki ve sınırlarını aşarak, kasti ve hedef gözetecek biçimde silahlı saldırılarda bulunduğu tanık beyanları ile tespit edilmiştir. Bu saldırılarda 8 sivil yurttaş, güvenlik güçleri tarafından açıldığı iddia edilen ateş sonucu yaşamını yitirmiştir.
-Operasyon sırasında yasak ilan edilen ve yaklaşık 14 bin civarında sivil yurttaşın yaşadığı mahallelere yönelik, operasyon kapsamında önleyici hiçbir tedbir alınmadığı, yurttaşların temel ihtiyaçlarının (açlık, susuzluk ve enerji/elektrik ihtiyacı) karşılanmadığı tespit edilmiştir.
-Operasyon sırasında sivil yurttaşlara ait ev ve işyerleri, güvenlik görevlilerinin rastgele açtığı ateş sonucu kurşunlanmış ve tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. İncelemeler sırasında kimi ev ve işyerlerinin bir kısmının veya tamamının ise, yandığı tespit edilmiştir.
-Operasyona katılan yüzleri maskeli özel harekât polisi mensuplarının, mahalle duvarlarına çok sayıda ve Türkiye bayrağı simgelerinin yoğun kullanıldığı milliyetçi, ırkçı ve cinsiyetçi tehdit içeren yazılar yaptığı tespit edilmiştir.
-İlan edilen sokağa çıkma yasağını, yasak ilan edilen mahallelere protesto yürüyüşleri düzenleyerek demokratik gösteri hakkını kullanan yurttaşlara ve seçilme temsiliyeti kazanmış milletvekili ve belediye başkanlarına yönelik, güvenlik güçleri tarafından orantısız, şiddetli müdahaleler gerçekleşmiş, ateşli silahların kullanıldığı medyaya yansıyan görüntülerle tespit edilmiştir.
-Heyetimizce yapılan gözlemlerde operasyon sırasında, güvenlik güçleri tarafından birçok evin kapısının kırılarak içeri girildiği ve konutlarda arama yapıldığı tespit edilmiştir.
-Yurttaşlardan alınan bilgilere göre; yasak ilan edilen mahallelerde sağlık hizmetleri verilmemiştir. İlçeden mahallelere yönlendirilmek istenen sağlık hizmetleri ise engellenmiştir. Operasyon sırasında ateşli silah kullanımı sonucu yaralanan yurttaşların sağlığa erişim haklarının engellendiği, vurularak yaşamı yitiren yurttaşların cenazelerinin de vurulduğu yerde günlerce bekletildiği tespit edilmiştir.

CHP SİLVAN'DAKİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI MECLİS'E TAŞIDI   

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili olarak Meclis Başkanlığı'na soru önergesi sundu. Tanrıkulu, "Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde 12 gün boyunca devam eden sokağa çıkma yasağı boyunca kaç kişi hayatını kaybetmiştir?" diye sordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sunan Tanrıkulu, önergesinde "Basına yansıyan haberlere göre Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde 12 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı boyunca tank, top ve ağır silahlarla Tekel, Mescit ve Konak Mahallelerine özel harekat timlerinin düzenlediği  operasyonda   ilçede 7 kişi hayatını kaybetmiştir. 9 Kasım'da zırhlı araçtan uzun namlulu silahlarla kahvehanenin taranması sonucunda hayatını kaybeden 6 çocuk babası Mehmet Gündüz (45) maddi imkansızlıklar nedeniyle doğup büyüdüğü köyünden ayrılarak yerleştiği Silvan İlçesinde taksicilik yaparak geçimini sağlıyordu" dedi. Tanrıkulu'nun önergesinde yer alan sorular, şöyle:

"Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde 12 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı boyunca kaç kişi hayatını kaybetmiştir?,

2-Güvenlik kuvvetlerinin 07 Haziran 2015 - 18 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlediği operasyonlarda aylar itibariyle kaç çocuk ve yetişkin hayatını kaybetmiştir?,

3-Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde 9 Kasım 2015 tarihinde zırhlı araçtan uzun namlulu silahlarla kahvehanenin taranmasının sebebi nedir?,

4-Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde 9 Kasım 2015 tarihinde zırhlı araçtan uzun namlulu silahlarla kahvehanenin taranması olayı nasıl gerçekleşmiştir?, 

5-Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde 9 Kasım 2015 tarihinde zırhlı araçtan uzun namlulu silahlarla kahvehanenin taranması olayının failleri kimlerdir?,

6-Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde 9 Kasım 2015 tarihinde zırhlı araçtan uzun namlulu silahlarla kahvehanenin taranması olayı ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, akıbeti nedir?"