İHD yöneticilerine 'bakana faksla hakaret' davası

İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin'in de bulunduğu yedi İHD yöneticisine "bakana faksla hakaret" davası açıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, F tipi cezaevi uygulamasına ilişkin Adalet Bakanlığı'na çektikleri bir faks metninde, Bakan Hikmet Sami Türk'e görevinden dolayı hakaret ettikleri iddiasıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin'in de aralarında bulunduğu yedi yönetim kurulu üyesi hakkında dava açtı.
Ankara Basın Savcısı Hamza Uçar, Adalet Bakanı Türk'ün şikayeti üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı. Uçar'ın hazırladığı iki sayfalık iddianamede, İHD İstanbul Şube Başkanı Keskin'in de aralarında bulunduğu sanıkların çektikleri 'F tipi cezaevi can almaya devam ediyor' başlıklı faksta, '... Adalet Bakanı, 19 Aralık operasyonu öncesi verdiği sözleri, yaptığı yorumları unuttu... Kör bir inadın içerisindedir... Evet, Sayın Tantan ve Türk verdiğiniz sözlerin hiçbirini tutmadınız... Cezaevlerini ölüm yuvalarına çevirdiniz... İzlediğiniz insan hakları karşıtı politikalar ve kör inadınızdan derhal vazgeçmenizi istiyoruz...' şeklinde ifadelere yer verildiği belirtildi.
Bu sözlerle, Türk'e görevinden dolayı hakaret edildiği belirtilen iddianamede, Keskin'in savunma yapmadığı ifade edildi. "Sanıkların, suçu birlikte işledikleri bütün evrak içerisinden anlaşılmış bulunmaktadır" denilen iddianamede, Keskin ve altı yönetim kurulu üyesi hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun 'sövme' hükmünü düzenleyen 482/1-4 ve 'resmi sıfatlılara işlenen cürümler-cezayı artıran hal' başlıklı 273. maddeleri uyarınca 3 ay 15'er günden 16'şar aya kadar hapis talep edildi.