@ismailsaymaz

İHD'den Karlıova'da HDP aracına saldırı raporu: Mor bir araç takip ediyordu

İHD'den Karlıova'da HDP aracına saldırı raporu: Mor bir araç takip ediyordu
İHD'den Karlıova'da HDP aracına saldırı raporu: Mor bir araç takip ediyordu
Bingöl'de HDP'ye ait bir seçim aracının kurşunlanarak sürücüsü Hamdullah Öğe'nin öldürülmesi olayına ilişkin İHD raporunda, seçim aracının Erzurum plakalı mor bir araç tarafından takip edildiği bilgisine yer verildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Bingöl Karlıova’da, dün Halkların Demokrasi Partisi’ne (HDP) ait seçim aracının kurşunlanması ve aracı kullanan Hamdullah Öğe’nin öldürülmesine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Bingöl Şubesi’nin hazırladığı raporda çarpıcı bilgilere yer verildi. Rapora göre seçim aracı, Erzurum plakalı mor bir araç tarafından bir süredir takip ediliyordu. Öğe’nin cesedi ise araçtan 50-100 metre ileride öldürülmüş halde bulundu. Cesedin, baş ve göğüs kısmını 30 civarında kurşunun isabet ettiği belirtiliyor.

İHD’nin yaptığı incelemeler ve tanıklarla yaptığı görüşmeler sonucu hazırlanan raporda şu bilgilere yer verildi:

ERZURUM PLAKALI BİR ARAÇ, TAKİP EDİYORDU: “Hamdullah Öğe’nin kullandığı seçim aracı bir süredir takip edilmekteydi. İki gün önce Erzurum (25) plakalı mor bir aracın kendilerini takip ettiği bilgisini alan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)  ilçe yöneticilerinden biri, Öğe’yle birlikte takip eden aracı tanımak için geri dönüş yapmış, bunu fark eden araç hızla Erzurum yoluna doğru ilerlemiştir. Söz konusu takip Erzurum Çatak yol ayrımına kadar devam etmiş, ama aradaki mesafe uzun olduğu için plakası alınamamıştır. Diğer taraftan Öğe’nin kendisi ve ailesine yönelik tehdit ve şiddet nedeniyle daha önce de 25 Mayıs 2004’te İHD raporlarına geçtiği bilinmektedir.

ARAÇTAN 50 METRE İLERİDE BULUNDU: “Olay yerine varan ilk kişilerden biriyle görüşme yapılmıştır. Buna göre henüz güneş batmamışken kendisiyle birlikte olduğunu söyleyen DBP İlçe Yöneticisi, Öğe’nin bazı HDP çalışanlarını Sermetaş köyüne bırakmak için yola çıktığını, silah sesi duyan köylülerin telefon etmesi üzerine yola çıktıklarını, Öğe’nin kullandığı aracı Sermetaş Köyü’ne birkaç kilometre mesafede virajlı, dar ve yokuş bir yolda kurşunlanmış bir şekilde bulduklarını söylemiştir. Aracın içinde kan izine rastlamadıklarını ama çok sayıda kurşun izi gördüklerini söyleyen şahıs, araca 50-100 metre mesafede taşlık bir alanda Öğe’nin cenazesini bulduklarını, vücudunun kol tarafı ile başının bir kısmının uzun namlulu silahlarla parçalandığını gördüklerini ifade etmiştir. Bir başka şahıs ise Öğe’nin güvenlik nedeniyle bir tabancı taşıdığını ama bunu kullanamadığını tahmin ettiğini söylemiştir.

VÜCUDUNDA 30’DAN FAZLA KURŞUN: Cenazeye eşlik eden tıp doktoru HDP adayı Serhat Gümüş’ün otopsi savcısından aldığı bilgilere göre Öğe’nin vücuduna 30’dan fazla kurşun isabet etmiş, kurşunların çoğu baş ve göğüs kısmına isabet etmiştir. Öğe’nin kullandığı araç virajlı yolda yavaşladığı sırada ön ve yan kısımdan olmak üzere çapraz ateşe tutulmuş, aracın lastiği patlamıştır.