İHD'den kayıplar için 8 saatlik oturma eylem

İHD'den kayıplar için 8 saatlik oturma eylem
İHD'den kayıplar için 8 saatlik oturma eylem
Diyarbakır'da İnsan Hakları Derneği (İHD) kayıplar ve faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için çadır kurarak 8 saatlik oturma eylemi düzenledi


İHD Diyarbakır Şubesi'nin kayıpların bulunması ve faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması amacıyla başlatılan oturma eyleminin 15’ncisi yapıldı. Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde yapılan eyleme İHD ile sendika yönetecileri ile kayıp yakınları katıldı. İHD Şube Sekreteri Burhan Zorooğlu, Ergenekon davası kapsamında yargılanan sanıkların birçok faili meçhul cinayet ve kayıp olayının sorumlusu olduklarına dair iddia ve bulgular ile örtüştüğünü söyledi. Zorooğlu, kayıp ve faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması, gözaltındaki kayıpların bulunması ve faillerin cezalandırılması amacıyla eylemlerine devam ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:
“İnsanların toplu olarak devlet eliyle kayıp edilmelerinin ilk örneği 7 Aralık 1941’de Nazi Almanyası’nda meydana geldi. Türkiye’de ise 1980 yılından sonra 12 Eylül cuntası döneminde siyasal muhaliflere karşı uygulanan kayıp olayları özellikle 1991 yılından sonra yaşanan savaştan kaynaklı olarak insanları kaybetmenin vahşetiyle gündeme geldi. Bolu Komando Taburu mensubu güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan Kürt köylülerinin cesetlerini ya yol kenarlarında, köprü altlarında bulundu. Hakikatlerin açığa çıkması için daha çok yerde kazı yapılmalıdır ve dosyalar ele alınmalıdır. Bu coğrafyada en çok kayıp olayları Tansu Çiller’in başbakanlık, Doğan Güreş’in Genelkurmay Başkanlığı ve Mehmet Ağar’ın Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde olmuştur. Kayıplar konusunda sorumlu herkes yargı önüne çıkarılmalıdır.”
Açıklamanın ardından ‘Yaşam Hakkı Anıtı’ önünde yapılan oturma eylemi park içerisinde DTP’nin açlık grevi için kurulan çadırda yapıldı. Eylem, saat 20.00’ye kadar sürecek.(dha)