İHDK'de yaprak dökümü

Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın (TİHV) da aralarında olduğu altı sivil toplum kuruluşu, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu (İHDK) üyeliğinden çekilme kararı aldı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın (TİHV) da aralarında olduğu altı sivil toplum kuruluşu, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu (İHDK) üyeliğinden çekilme kararı aldı. Karara gerekçe olarak, hükümetin, tartışmalı Azınlıklar Raporu'nun ardından kurulda kadrolaşmaya gitmesi ve kurulun artık çalışamaz hale getirilmesi gösterildi. Bir İHDK üyesi yaşanan süreci "Kurul, hükümetin kuklası oldu" sözleriye değerlendirdi.
İHDK geçen yıl Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e başvurarak, kurulun özerk çalışma koşullarının yaratılmasını, hazırladığı raporların dikkate alınmasını ve konu ile ilgili görüşmek üzere kendilerine randevu verilmesi istemişti. Gül, randevu vermediği gibi kurulun hazırladığı Azınlıklar Raporu'nu da sahiplenmemişti.
Daha sonra raporu hazırlayan İHDK Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve kurul üyesi Prof. Baskın Oran hakkında TCK'nın 312. maddesinden dava açılmıştı. Kaboğlu ayrıca, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'nca 'görev süresi sona erdiği' gerekçesiyle mesajla başkanlıktan uzaklaştırılmıştı. Kurulun kimi üyeleri görev sürelerinin dolmasının ardından yeniden üye seçilmemişti.
Basın toplantısı bugün
Adli Tıp Uzmanları Derneği (ATUD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı (TİHAK) ve TİHV ile Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) temsilcisi Yasemin Özdek, bugün saat 11.00'de TİHV'de ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, İHDK üyeliğinden çekildiklerini ve gerekçelerini açıklayacak.
'Kurul artık bağımsız değil'
Radikal'e bilgi veren bir üye çekilme gerekçesi olarak şunları söyledi: "Kurulun 4 Şubat 2005'te yapılması gereken toplantısı tüzüğe aykırı olarak müsteşar tarafından iptal edildi. Kurulda çalışma ortamı kalmadı. Başkanın görevine son verilmiş olması ve kurula iktidar yandaşlarının doldurulması, kararımızda etken oldu. Kurul artık bağımsız değil, hükümetin kuklası oldu."


    http://www.radikal.com.tr/7418207418200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.