İHD'lilere ülkücü saldırısı

Türkiye genelinde 'Artık Anneler Ağlamasın, Barış İstiyoruz' adıyla kampanya başlatan İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) Elazığ'daki yürüyüşü olaylı geçti.

ELAZIĞ - Türkiye genelinde 'Artık Anneler Ağlamasın, Barış İstiyoruz' adıyla kampanya başlatan İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) Elazığ'daki yürüyüşü olaylı geçti. Ülkücü bir grubun taşlı saldırısına uğrayan İHD üyeleri, polis tarafından şehir dışına çıkarıldı.
Dün çeşitli illerden otobüsle Doğu Garajı'na gelen bir grup İHD üyesi, sloganlar atarak Postane Meydanı'na kadar yürüdü. İHD Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ burada grup adına basın açıklaması yapmaya başladı. Yalçındağ, demokrasi ve insan hakları mücadelesinin önündeki en büyük engelin baskı ve şiddet olduğunu söyledi. Çatışma ortamının yeniden tırmandığını anımsatan Yalçındağ, "15 yıllık silahlı çatışma, travmalar yarattı ve bunlar devam ediyor. Yeniden aynı tahribatları yaşamakla karşı karşıyayız" dedi.
Polis İHD'lileri şehir dışına çıkardı
Yalçındağ konuşmasını sürdürürken, elinde Türk bayrağı bulunan ve şehit yakını olduğunu söyleyen bir kişi, gruba "Askerlerimiz şehit olurken neden susuyorsunuz? Siz teröristleri savunuyorsunuz" diye bağırdı. Şehit yakını polis tarafından uzaklaştırılırken, İHD'liler Gazi Caddesi'nde tekrar yürüyüşe geçti. Bu kez İHD'lilerin önü, bozkurt işareti yapan bir grup tarafından kesildi. Tekbir getirip, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı atan grup, İHD'lilere taş attı. İHD üyeleri ortam gerginleşince polis tarafından belediye otobüsüne bindirilerek Emniyet Müdürlüğü bahçesine götürüldü. İHD'liler daha sonra şehir dışına çıkarıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7497687497680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.