İHH: Anadilde eğitim ana sütü gibi helal

İHH: Anadilde eğitim ana sütü gibi helal
İHH: Anadilde eğitim ana sütü gibi helal
İHH İnsani Yardım Vakfı, çözüm süreci ile ilgili rapor hazırladı. Raporu açıklayan Vakıf Başkanı Bülent Yıldırım, "Anadilde eğitim ana sütü gibi helaldir. Çok net bir ifadedir" dedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH ) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, “Anadilde eğitim, ana sütü gibi helaldir. Çok net bir ifadedir” dedi.
İHH İnsani Yardım Vakfı, çözüm sürecine yönelik hazırladığı raporu dün basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk Kurulu Başkanı Avukat Gülden Sönmez, diyalog sürecinin kesintiye uğramaması, daha fazla kan akmaması için, adalet için yürütülen gayretlerin övgüye ve desteğe layık olduğunu söyledi. Sönmez, “Ancak unutmamak gerekir ki; Kürt meselesinin çok derin ve maalesef kanlı, gözyaşıyla dolu uzun bir tarihi bulunmaktadır. Dolayısıyla çözümü de uzun ve titiz bir onarma sürecini zorunlu kılmaktadır” dedi.
Yeni dönemin, “Kürt sorununa çözüm” etiketi ile sunulamayacak kadar derinlikli değişim ve dönüşümleri gerektirdiğini ifade eden Sönmez, sözlerine şöyle devam etti: “Sadece ‘terör’, ‘ekonomik ihmal’, ‘dış güçler’, ‘Kürt milliyetçiliği’, ‘Türk milliyetçiliği’ vs. kavramlara indirgenen sınırlı çapta çözüm arayışları toplum tarafından reddedilmektedir. Sorun, yılların ihmali sebebiyle milliyetçi bir söylemi güçlendirip belirli grupları ön plana çıkarmış olsa da, tüm Kürt halkının farklı düşünen kesimleriyle birlikte soruna taraf olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda farklı etnik ve inanç grupları da bu sorunun tarafıdır. Şiddeti şantaj olarak kullanan kimi grupların tüm Kürt halkının sözcüsüymüş gibi hareket etmesi büyük tabloyu örtemeyeceği gibi, diğer tüm Kürt toplumsal kesimlerinin bunu kabul ettiği anlamına da gelmez.”

Kapsamlı bakılmalı
PKK / BDP çizgisinin tüm Kürt halkını temsil etmediği gibi, hükümetin de sanki tüm Türk kesimlerini temsil ediyormuş gibi düşünülmesinin yanıltıcı olduğuna dikkati çeken Sönmez, şu açıklamalarda bulundu: “PKK çizgisinin ideolojik talepleri ile Kürt halkının farklı kesimlerinin genel ihtiyaçları önemli oranda farklılık gösterebilmektedir. Çözüme hareket noktası kazandıracak temel unsur, tüm yukarıdaki boyutları göz önünde bulundurarak, sorunun hukuki, ekonomik ve siyasi yönlerini önceleyen bir yaklaşım olarak görünmektedir. Bunun için de, Türkiye’de tek tipçi anlayışın ürünü olan ve sadece Kürt halkının değil Türkiye’deki tüm kesimlerin aynı şekilde mağdur olduğu darbe ürünü anayasa başta olmak üzere, bir dizi hukuki ve idari yapının değişmesi zorunluluk arz etmektedir. Sorunun oluşmasına neden olan siyasi ve ekonomik ortam içinde çözüm aramak ya da oy korkusuyla oldukça kırılgan hale gelen doğal gidişi tersine çevirmek, büyük bir vebaldir. Bu nedenle silahların susması bundan sonraki güven inşasında temel olacağı için, ne pahasına olursa olsun devam etmelidir. Bu aşamada sorunun çözümünde bugüne kadar en cesur çıkışı ve politikayı ortaya koyan AK Parti hükümeti kadar, belki de daha fazla oranda şu an çözüme muhatap olarak aldığı tarafların sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri zorunludur.”

BDP’den anadilde eğitim için eylem

BDP İstanbul İl Örgütü, Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde dün anadilde eğitim talebiyle eylem düzenledi. BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingöl, “Anadilde eğitim hakkı için Kürt çocukları bir hafta okula gitmeyecek” dedi. 70 yıldır 20 milyon insanın dilinin inkâr edildiğini söyleyen Bingöl, “21. yüzyılda insanlar hâlâ anadilde eğitim hakkı için sokaklara çıkıyorsa bu çok büyük bir ayıptır” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1150945115094510

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "bugune kadar 80 yildir bu sorun yoktu" - keryil

  pardon ama bu soylediginizde bir dogruluk zerresi dahi yok. acip tarih okuyun. siz duymadiniz diye bu sorun yoktu diyemezsiniz. pkk bile 1978'de kurulmusken (ki pkk'dan once ozellikle bariscil siyaseti savunan bircok parti vardi ama hepsi kapatilip kuruculari hapse atildigi icin meydan pkk'ya kaldi) olayi ozal'a baglamaniz cok gulunc. sark islahat planini da mi duymadiniz hic? kurtcenin yasak olmasi da sozkonusudur, kurtce kasetlerin dahi piyasadan toplanmasi sozkonusudur, hatta kurtce muzik dinleyenlerin hapse girdigi donemler sozkonusudur. ya onu biraktim yakin zamana kadar "kurt diye bir sey yok" diyen bir dolu insan yok muydu, insaf edin! diger dillerin boyle taleplerinin olup olmamasi talebin hakliligiyla hicbir alakasi olmayan bir sey. totaliter bir devletin buna itiraz eden ilk siyasi orgute "neden bir tek senden geliyor bu talep, demek ki ben fasist degilim, hatta sen fasistsin" demesine benziyor. oyle rahat turkluk koltuklarimizdan kurtce uzerinde baski yok diye atip tutmak kolay, en azindan anadilimizin dil dahi olmadigini iddia eden yuzbinlerce gerizekaliyla muhatap olmadigimiz icin. bizi feodal kafada olmakla suclayip, o "modern" devletinin isyanlari bastirmak icin kullandigi itaatkar asiretlerin nasil kollandigini, koruculugun asiret sistemi olmadan hicbir anlam ifade etmeyecegini es gecem insanlarla muhatap olmadigimiz icin. "turk milleti vatandaslik tanimidir" diye tutturup da "o zaman resmi evraklarda gecen soydas ulkeler ifadesiyle anayasalarimizin akrabalik iliskilerini mi kastediyoruz" diye zahmet edip sorgulamadigimiz icin. (son ornegi, diyanet'in gecen hafta aldigi bir karar metni http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/09/20130911-3-1.pdf)

  Ha ha ha - genco940

  Fotograf Tahranda yapılan basın toplantısının karesi gibi. Hükümet yokmu bu memleketteki tarikatlar, cemaatlar, ne idüğü belirsiz sivil toplum kuruluşu adı altındaki kuruluşlar helal haram derdine düşmüşler.

  yanlışın içinde doğru - behzatt

  Anadilde eğitim herkesin hakkı ama bu ülkede hak her zaman verilmiyor.bir an önce bu yanlıştan dönülmesi dileğiyle.eğer hükümete bu ülkenin resmi politikası olan asimilasyon politikasından vageçtiğini göstermek istiyorsa,en büyük gösterge anadil hakkıdır

  BİR ÜLKE DÜŞÜNÜN Kİ! - Avukat İskender

  Anadili öğrenmek yasak değilken sanki yasakmış gibi davranılıyor.Başka diller resmi dil yapılsın deniyor.Ama resmi dilin Ülke ekonomisine getireceği 100 milyar dolar ek yükü nasıl karşılarlar?Düşünen yok.Efendim okula bir hafta gitmeyeceklermiş. Zaten istedikleri cahil bir toplum değil mi? Yapılana ne derler biliyor musunuz devlet içinde devlet olmak.Kimse kimseyle görüşüp anlaşılmasın,var olmayan bir millet yaratıp insanı insana kırdırmak,sonra insan hakkı paltosuna sığınmak.Bu palto biraz büyük.Bu güne kadar 80 yıldır neden böyle bir sorun yoktu da Özal ile birlikte gün yüzüne çıktı?Demek ki işin içinde iş varmış.Vahşi kapitalizmin ana ilkesi böl yönet. İşte tün bu haklı gibi görülen ama haksız istekler.Yeter kardeşim kim kimin tavuğuna kış demiş de yeni kümes arıyoruz.Olmaz böyle şey etrafımız alev alev biz daha nelerle uğraşıyoruz.Her şeyden önce ülkemizde hala feodal kafa sürdükçe bu isteklerin ardı arkası kesilmez.Eğitimde kürdü,lazı,türkmeni,abhazı,çerkezi,boşnağı ile bir bütün olarak Türk milleti diye adlandırıp ayrım yapılmaksızın her türlü haktan yararlanırken,şimdi bir haktır gidiyor.Hadi verdiler,sonra,sonrası ortada baronlar amele buldular toprak ister,sonra,egemenlik ister sonra tüm ülkenin efendisi olmak ister.Sonra dünya imparatoru sonra,Tövbe haşa Allah olmak ister.İhtiyar balıkçı hikayesini hatırlatırım.Bırakın bu işleri dünya buz çağına girmek üzere çok daha zor günler yakındır.Buna önlem alalım.Topraklarımız yağmalanıyor,uyanın artık.

  Egitim dili tektir ve Turkcedir. Nedenmi? - mavran

  Anadilde egitim anasutu gibi helal demek bugunku dunya ortaminda dogru degildir. Bugun ABD dahi Amerikan halkinin 72.5 milletten olustugu halde ve hispanika denilen dilin Amerikada buyuk bir kesimin anadili oldugu halde Amerikada tek ulusal dil vardir ve oda ingilizcedir. Bu sadece bir kucuk ornektir ve tum dunyada bu statudedir. Simdi boyle kalkip Turkiye dusmanlarinin telkinleriyle olusmus bu dil istegini boyle temcit bilavi gibi habire Turk kamuoyunun onune surmek vatanseverlikle bir ilgisi yoktur ve vatan hainligidir. Turkiyede olan guzel seyleri sekteye ugratmak kimsenin harci degildir. Emperyalistler birleserek bu tuzeye ulastilar bolunerek degil. Turkiyede Turkce hebimizin dilidir ve tek egitim dili olarak kalmalidir. Ve bu konuda boyle devamli kasinmamalodir.

  Şeytan çarpması - mevlanBilikan

  İHH adlı paravan vakıf 1990'lı yıllarda Hizbullah ve türevlerinin domuzbağıyla canlı canlı gömdüğü Kürt çocuklarının kanlarını ellerinde taşırken;nasıl oluyor da Kürt halkının talepleri konusunda kendilerine misyon biçiyor anlamak mümkün değil.900 km'lik sınır hattı boyunca El nusra El kaide ve daha onlarca terörist gruba lojistik destek sağlayıp,silah gönderen bir vakfın Kürt sorununa tarafmışçasına hareket etmesi,politik demeçler vermesi iğrenç ötesi.Ama unutukları birşey var,Rojavada hergün bunlara gerekli cevaplar veriliyor.

  ihh - mustafakutsuz

  Türkiye'nin dış politikasının ortadoğu bataklığına saplanmasına ön ayak olan İHH, bu konudan uzak dursun. Rica edeceğim.