İhmal değil suça iştirak

İhmal değil suça iştirak
İhmal değil suça iştirak
Dink soruşturmasında 30 polis ve asker hakkında 'görevi ihmal'den takipsizlik verildi. Yeni suçlama: 'Cinayete iştirak ve yardım.'
Haber: MUSTAFA GÖKKILIÇ - mustafa.gokkilic@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili aralarında dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler ile İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Öz’ün de bulunduğu 30 polis ve asker hakkındaki soruşturmanın ‘terör örgütüne yardım yataklık ve cinayete iştirak’ suçlamalarından yürütüldüğü belirtildi. Zanlılar hakkında ‘görevi ihmal’ suçlaması ise yargılama izni çıkmadığı için ‘takipsizlikle’ sonuçlandı.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), “Dink’in yaşam hakkının ihlal edilmesi ve cinayet önleminin alınmaması nedeniyle kamu görevlilerinin açık sorumlulukları bulunduğu” yönündeki 14 Aralık 2010 tarihli kararı kesinleşince Dink ailesi cinayette ihmalleri olduğu iddiasıyla 30 kamu görevlisi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 

Tek dosya haline geldi
Bunun üzerine de Güler, Cerrah, Öz’ün de aralarında olduğu kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatılmıştı. Bu arada Özel Yetkili Savcı Muammer Akkaş, bir süre önce kendi isteğiyle özel yetkileri alınarak, görev yeri değiştirilen Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay’ın yürüttüğü 2007/972 numaralı Hrant Dink cinayeti soruşturmasını da devralmış ve bu soruşturmayla, kamu görevlilerine yönelik soruşturmayı tek dosya haline getirmişti.
Edinilen bilgilere göre soruşturmanın 30 kamu görevlisine ilişkin kısmında zanlılar hakkında ‘görev ihmali’ suçundan soruşturma açılabilmesi için idari izin verilmedi. Bunun üzerine, savcılık İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu.
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, ‘delil yetersizliği nedeniyle 30 kamu görevlisinin görevi ihmal suçundan soruşturulamayacağı’ kararı aldı ve bu karar kesinleşti. Bunun üzerine söz konusu kamu görevlileri hakkındaki soruşturmanın ‘Dink cinayetinde yardım ve yataklık ile iştirak’ suçlamaları yönünden yürütülmeye devam edeceği belirtildi.