'İhtiyaç 25 bin fazlaysa 12 bin'

Çelik'in öğretmen izahı

Milli Eğitim Bakanı Çelik, Türkiye'nin
25 bin öğretmen ihtiyacı, 12 bin de fazlası olduğunu söyledi: "2007 sonuna kadar 10 bin öğretmen daha alınacak. Boştaki öğretmenler ne olur? MEB dinamik bir yapı, 30 bin kişi mi emekli olacak bilmiyoruz."

ANKARA - Hükümet üniversite kurmaya doymuyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, hükümetleri döneminde 32 devlet, yedi vakıf üniversitesi kurulduğunu belirterek "Seçimden önce söylediğimiz gibi üniversite bulunmayan Şırnak, Hakkâri, Iğdır, Ardahan, Gümüşhane, Bayburt, Bartın, Yalova ve Tunceli olmak üzere toplam dokuz vilayete daha üniversite açacağız" dedi. Çelik, 2007-2008 eğitim-öğretim yılı başlangıcı için düzenlediği toplantıda şu bilgileri verdi:
En büyük bütçe: Son Bakanlar Kurulu toplantısında sayın Başbakan, Maliye Bakanı'na bütçede en büyük payın eğitime ayrılması için gerekli talimatı vermiştir.
Fen liseleri için yönetmelik değişti: 13 metropolde açılan Sosyal Bilimler Lisesi üç ilde daha eğitime açılacak. Toplam 58 ildeki fen lisesine 24 lise daha ilave edildi. 81 ilde fen lisesi olacak şekilde düzenleme yapıyoruz. Bunun dışında yönetmeliğimizi değiştirdik. Ayrıca 15 spor lisesi, altı güzel sanatlar lisesi ve imam-hatip liseleri hariç 750 sektörel mesleki ve teknik eğitim okulu açtık.
2012'de zorunlu eğitim 12 yıl: 2012'de ortaöğretimde yüzde 90'lık okullaşma oranına vardığımız zaman, artık Türkiye kesintili olmak üzere 12 yıllık zorunlu eğitime geçebilir.
Yükseköğretimde reform: Hazırlanan sivil anayasa içinde yükseköğretimle ilgili 130 ve 131'inci maddede gerekli değişiklikler yapılacak. Yükseköğretimin ihtiyaç duyduğu yükseköğretim reformu gerçekleştirilecek.
ÖSS'de değişiklik: Üniversitelerarası Kurul ve YÖK'le işbirliği yapılacak. YÖK de mevcut ÖSS'nin sağlıklı olmadığı ve Olgunlaşma Sınavı yapılması gerektiği noktasına geldi.
OKS tarih olacak: 8'inci sınıflar son kez OKS'ye girecek. OKS bugünkü şekliyle tarihe karışacak. Geçen yıl açıkladığımız gibi 6,7 ve 8'inci sınıfta seviye belirleme sınavı yapacağız. Okula bağlı olan, dersleri iyi takip eden öğrenci avantajlı hale gelecek. Yüzde 25 öğrencinin başarı notu, yüzde 5 davranış notuyla birleşecek. 6, 7 ve 8'inci sınıf başarı notu ortaöğretime giriş başarı puanı olacak. Yabancı dili öğretmek için, seviye belirleme sınavlarında yabancı dilde soracağız.Öğretmenler bu hesaba şaştı!
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'nin 25 bin öğretmene ihtiyacı ve 12 bin öğretmen fazlası bulunduğunu söyledi. 2007 sonuna kadar 10 bin sözleşmeli öğretmen daha alınacağını belirten Çelik, "182 bin işsiz öğretmen ne olacak diye sorabilirsiniz? Milli Eğitim Bakanlığı dinamik bir yapıya sahiptir. Bu yıl kaç öğretmen emekli olacak, kaç yeni okul açılacak. Bunlar kesinleşince, yeni öğretmenlere de ihtiyaç duyarız" dedi.
Çelik, Türkiye'nin öğretmen ihtiyacına yönelik şu bilgileri verdi:
Norm kadro hesabı: 2005'te norm kadroya göre 165 bin öğretmene ihtiyaç duyulduğunu belirtmişiz. O günden bu yana 100 bin öğretmen ataması yapmışız. Haftada sadece dört-beş saat derse giren yaklaşık 67 bin öğretmenin daha faal bir şekilde derse girmesini sağlamışız. 22 bin 500 öğretmen kendi suçları olmadan bankamatik öğretmeni haline getirilmişti. Bu depo öğretmen kavramı kaldırıldı. 57 bin yönetici hiç derse girmiyordu. Bunların altı saat derse girmesi sağlandı. Şimdi öğretmen ihtiyacımız 25 bindir.
182 bin öğretmenin durumu: Boşta olan 182 bin öğretmen adayı ne olacak? MEB'de dinamik bir süreç var, önümüzdeki yıl 30 bin öğretmen mi emekli olacak bunu bilmiyoruz. Mesleki teknik eğitimde talep patlaması oldu, bu nedenle ihtiyaç duyulan alanlara atama yapılacak. Eğer biz 100 bin öğretmen ataması yaparsak, mevcut öğretmenlerin büyük kısmı ek ders ücreti alamaz.
Atama yapılacak iller: Önümüzdeki günlerde ihtiyaç sırasına göre 10 bin sözleşmeli öğretmen ataması daha yapacağız. En fazla atama yapılacak iller sırasıyla şöyle olacak: İstanbul, Şanlıurfa, Van, Hakkâri ve Ağrı.


'Din eleştirileri kabak tadı verdi'
AKP hükümetinin muhafazakâr yapıya sahip olduğunu belirterek, AKP'nin muhafazakârlığının kültürel ve moral bir alanla sınırlı olduğunu söyledi ve "Hükümetimizin muhafazakâr yapısından yola çıkarak özellikle dini konularda bize karşı muhalefet stratejisi geliştirilmesi kabak tadı vermiştir" dedi.
Din dersinin anayasal zorunluluk gereği lise son sınıfa kadar okutulduğunu belirten Çelik şöyle konuştu: "600 küsur öğretmen Diyanet'ten naklen bakanlığa geçmiştir. İlahiyat mezunlarıdır. Pedagojik formasyonları vardır. Her atama dönemi yüzde 2'lik naklen geçiş kontenjanı veriyoruz. Buradan yola çıkarak 'Diyanet'ten bakanlığa personel aktarımı yapılmaktadır şeklindeki iddialar' zeminsizdir."