İhtiyaçtan acilen satılık köy

Tarsus ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki Akgedik Köyü, 'komple satılık'. Sebep, köylülerin 65 yıllık geçim kaynağı olan sepetçiliğin tükenmesi.

MERSİN - Tarsus ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki Akgedik Köyü, 'komple satılık'. Sebep, köylülerin 65 yıllık geçim kaynağı olan sepetçiliğin tükenmesi. 900 nüfuslu köyün 100 bin YTL'yi bulan elektrik ve su borcu nedeniyle güç durumda olduğunu söyleyen muhtar Şeref Yarasa, "Tek çare köyü satmak. Çiftlik kurmak isteyen zenginleri bekliyoruz" dedi.
Soylarının 500 yıl önce, Toroslarda yaşayan ve yüzyıllardır sepetçilikle geçinen göçerlere dayandığını söyleyen muhtar Yarasa, neden 'müflis' durum düştüklerini şöyle anlattı:
"Biz de 1940 yılında yerleştiğimiz Akgedik Köyü'nde geçimimizi sepetçilikle sağlamayı seçtik. Sepet yapmak bir el sanatıdır ve ustalıkla ortaya çıkardığımız ürünler aracılar yoluyla Bursa ve Antalya olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerine gidiyor. Pamuktan marula her türlü ürün için sepetler yapardık. Ancak Avrupa Birliği'ne uyum kapsamında ürün taşıma ve saklamada kamış sepetlerin kullanılmaması gerekiyormuş. Artık kimseler bizden sepet istemez oldu. Bir ara, çamaşır sepetleri yapıyorduk. Ama modellerimizi kopyalayıp plastiğini ürettiler. Zamanla tüm köy işsiz kaldı. Başka zanaatımız yok. Tarım ya da hayvancılık yapabilecek arazimiz de yok. Bazıları yevmiyeli olarak tarım işçiliği yapıyor, ama çoğu zaman paramızı alamıyoruz. 100 milyar lirayı bulan elektrik ve su borçlarını da ödeyemedik. Bir yıldır köyün tamamı susuz, büyük bölümü de elektriksiz. Köylüler, köy sınırındaki sulama kanalından getirdikleri suyu kullanıyor. Her evde en az bir hasta var. Özellikle çocuklar pislikten hastalık kapıyorlar. Kaymakamlıktan bize yiyecek, giyecek ve temizlik yardımı yapıldı. Klor gönderildi. Ama bunlar sorunu ancak bir süre için çözüyor. Makineleşme, AB uyum mevzuatları bizim mesleğimizi, geçim kaynağımızı elimizden aldı. İnsan hakları savunucularına sesleniyoruz, yaşam koşullarımızı gelip görsünler. Köydeki evlerin tapuları nedeniyle yeşil kart da alamıyoruz. Ata toprağımızı satışa çıkarmaktan büyük üzüntü duyuyoruz ancak başka çaremiz kalmadı."


    http://www.radikal.com.tr/7388017388010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.