İkametgah değiştirecekler dikkat!

İkametgah değiştirecekler dikkat!
İkametgah değiştirecekler dikkat!
İkametgahlarını değiştiren vatandaşların, 20 iş günü içinde ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak, yeni adreslerini kayıt ettirmesi gerekiyor


İlkbaharda, okulların açılma ve kapanma dönemlerinde ev taşıma işleri yoğunlaşırken, vatandaşların, taşınma masrafları dışında, adres bildirmeme nedeniyle cezai uygulama ile karşı karşıya kalmamaları için dikkatli olmaları gerekiyor.

İkametgahlarını değiştiren vatandaşlar, 20 iş günü içinde nüfus müdürlüklerine başvurarak yeni adreslerini kayıt ettirmezlerse 329 lira para cezası ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Ayrıca, çocuğunu istediği okula kayıt ettirmek veya icradan kurtulmak gibi gerekçelerle gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara ise 660 lira para cezası veriliyor.

Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliği uyarınca, ikametgahlarını değiştiren vatandaşların, 20 iş günü içinde ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak, yeni adreslerini kayıt ettirmeleri gerekiyor.

Önceden muhtarlıklara bildirimde bulunmak yeterli olurken, artık bu bildirim doğrudan ilçe nüfus müdürlüklerine yapılıyor. Süresi içinde bu bildirimi yapmayan vatandaşlara, bu yıl için 329 lira para cezası tahakkuk ettiriliyor. Adreslere tebliğ edilen bu ceza, 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim yapılıyor. Daha geç ödenmesi halinde ise 4 taksit uygulanıyor. Trafik cezalarında olduğu gibi, vatandaşlar bu ceza için mahkemelere itirazda bulunabiliyor.

Diyelim ki bir evden taşındınız ve yeni taşındığınız ev içinde adres bildiriminde bulunma ihtiyacı hissetmediniz. Bu durumda da eğer eski evinize taşınan biri kendisi için adres beyanında bulunursa, cezalı duruma düşmekten kurtulamıyorsunuz.

Sizin eski evinize taşınan kişi, kendisi için adres beyanında bulunduğunda, bu ev hala sizin üzerinize kayıtlı gibi göründüğü için, ilçe müdürlüklerindeki sistem bu beyanı "incelenecekler" listesine atıyor ve adres otomatik olarak emniyet güçlerine bildiriliyor. Jandarma veya emniyet, bu adreste tahkikat yapıyor. Kimin oturduğunu belirliyor. Tahkikatta kimin oturduğu belirlenirse onun üzerine adres kayıt ediliyor. Bu adresten ayrılan kişiye ise yeni taşındığı adres için taşındıktan sonra 20 iş günü içinde kayıt yaptırmamışsa, ceza tahhakuk ettiriliyor.

Adres kayıtlarının nüfus ilçe müdürlüklerine yapılması gerektiğini bilmediği için binlerce vatandaş, bu yıl için 329 lira olarak belirlenen ceza uygulaması ile karşı karşıya kalıyor.

Nüfus müdürlüğü yetkililerinden verilen bilgiye göre, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara da 660 lira ceza uygulanıyor. Özellikle çocuklarını mahallelerindeki, semtlerindeki değil, istedikleri okula göndermek isteyenler, bu okulun çevresindeki konutları adres göstererek kayıt olmak istiyor. Bu adresin boş olup olmadığına bakılıyor ve başkası adına kayıtlı ise bu kişilere, emniyetçe yapılan inceleme sonucunda 660 lira ceza uygulanıyor.

Bazı vatandaşlarında icradan kurtulmak için yanlış beyan vererek tescil yaptırma girişiminde bulunduğu belirtiliyor.

Verilen bilgiye göre, adres beyanında bulunmak için nüfus müdürlüğüne gittiğinizde, eğer o adreste kimse kayıtlı değilse, herhangi bir ek belge istenmeden, nüfus kayıt bilgilerine göre adres kaydınız yapılabiliyor. Eğer o adreste başkası kayıtlı görünüyorsa, elektrik, su, doğalgaz faturası, noter onaylı kira sözleşmesi gibi, kişinin adına kayıtlı belgeler isteniyor.

Ankara Subayevleri’nde 3 ay önce yeni aldığı eve taşınan Hakan Sevim de 20 iş günü içinde adres kaydı yaptırmaması nedeniyle 329 liralık cezanın şokunu yaşıyor. Subayevleri mahallesinde bir evde kiracı olarak oturduğunu, daha sonra aynı mahallede bir ev satın aldığını belirten Sevim, şu bilgiyi verdi:

"Kiracı olduğum evden, kontrat gereği geçen yıl Ekim ayında ayrıldım. Yeni aldığım evin inşaatı bitmediği için eşyaları depoya koydum, Aralık’a kadar annemlerle oturdum. Ocak’ta yeni evime taşındım. Elektrik, doğalgaz ve su aboneliğimi tapu belgesine göre yaptırdım ve bir sorun çıkmadı. Eski evi kiralayan kişi, Aralık’ta nüfus müdürlüğüne kayıt yaptırmış. Polis gelip tespit yapmış ve benim kayıtlarım o adresten düşmüş. Ben araba alıp satma işi ile uğraşıyorum. Belgeler için adres gerekti. Adres kaydımı yaptırmaya gittiğimde, 329 lira ceza ödemem gerektiğini söylediler. Bu konuda daha önce bize bilgi verilmedi. Bildirimde bulunduğum için ceza ödüyorum."

Yetkililer, adrese dayalı hizmet almak isteyenlerin mutlaka nüfus ilçe müdürlüklerine, 20 gün içinde adres beyanında bulunması gerektiğini belirtirken, aksi takdirde cezalı duruma düşecekleri konusunda vatandaşları uyardılar.


  http://www.radikal.com.tr/9874649874644

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MUHTARLIKLAR NE İŞE YARAR? - nosce te ipsum

  bir işe yaramıyacaksa muhtarlıklarda neden işlem yapılıyor,oldu olacak ikamet kayıt işlemlerini de nüfüs müdürlükleri yapsın.bir kaç ay önce taşınmış biri olarak muhtarlıkta gerekli iakamet değişiklerini yapmıştım.nüfüs müdürlüğüne bir iş için gittiğimde duvarda bu uyarıyı gördüm.ne de olsa muhtarlıkta işlemlerimi yaptığımı düşünerek çok önemsemedim, böyle bir zorumluluk varsa muhtarlıklar adres değişikliğini nüfüs müdürlüğüne bildirir diye düşünmüştüm. ama kazın ayağı öyle değilmiş.muhtarda da işlem yaptıktan sonra gidip birde nüfüsa bildirimde bulunmak gerekiyormuş.bu saçma işi hala anlamış değilim.bence bu işin arkasında kredi borçları yüzünden sürekli adres değiştiren borçlulara ulaşamayan bankaların parmağı var.ceza da hiç de öle kulak arkası bir mebleğ değil...

  Yalnız ikametgah mı? Nüfus Cüzdanı kayıplarıda cezalı!!! - by-bucur

  Evet geçen yıl sonuna doğru Nüfus müdürlüklerinin bu uygulamaya geçecekleri gazetelerden yayınlanmıştı. Üstelik yalnız ikametgah değişikliği bildirmeme değil, nüfus cüzdanı kaybetme de ceza uygulamasına alındı. Okuma alışkanlığımızın çok düşük olması, haberlerin gayesi dışında yayın yapması gereçek haberlerden bihaber olmamıza neden oluyor. Gazete deyince spor sayfası veya magazin sayfası, televizyon diyince evlenme programları veya hiçbir kültürel katkıda bulunmayan yarışma programlarını algıladığımız için gerçekler teğet geçiyor.

  Su - Asalsayi

  Suyu kaçırdırlar ya da suyunu çıkardılar.

  Eskiler Ne Olacak? - Clear

  Rize'de bir ramazan ayı.Müezzin iftara davetli.Bir çocuk bulup akşam ezanını okuması için tembihliyor ve kendisi de iftara katılmaya gidiyor.Çocuk, ezanı şaşırıp 5 dakika önce okuyor.Sonradan yaptığı araştırma sonucu tüm Rize'lilerin,o gün 5 dakika erken oruç bozduğunu öğrenen müezzin,vazife bilerek,yerel bir TV kanalında,"Tüm Rize'liler bu sene 60 gün oruç tutacak" diye fetva veriyor.Memleket hasreti gidermek için bu kanalı,Almanya'dan izlemeyi alışkanlık edinmiş bir vatandaşımız da telaşla telefon açıp soruyor"alo,ben Almanya'da çalışıyor ve ikamet ediyorum,ama RİZE'liyim,ben de 60 gün tutacakmıyım?".Bu,yaşanmış bir olay,medya duyurmuştu.Şimdi ben de bundan esinlenerek soruyorum"peki eskiler ne olacak?".