İki aile çocukları için 'ölüm evini' bastı

Adanalı Gemicioğlu ailesinin, İstanbul
Küçükarmutlu' da ölüm orucu yapılan evi basarak kızlarını kurtarmasının...
Haber: MURAT EĞİLMEZ / Arşivi

İZMİR - Adanalı Gemicioğlu ailesinin,
İstanbul Küçükarmutlu' da ölüm orucu yapılan evi basarak kızlarını kurtarmasının ardından, Tokatlı Aşur ve Yozgatlı Şahin aileleri de İzmir'de aynı yolu izledi. Ali Kara ve Şükran Şahin, aileleri tarafından eylem evinden alınarak memleketlerine götürüldü.
Polis, 2 Ağustos'ta Yamanlar'da bir evde ölüm orucuna başlayan Ali Kara ile Şükran Şahin'in aileleriyle temasa geçti. Polisin bilgi verdiği Tokatlı Aşur Kara, yakınlarıyla
birlikte İzmir'e gitti. Ellerinde sopalarla eylem evine giden Kara ve yakınları Tutuklu Yakınları Dayanışma Derneği üyelerince engellendi. Ancak Kara ve yakınları zorla içeri girdi. Baba Kara, yarı baygın haldeki oğlu Ali'yi kucaklayıp Tokat'a götürdü.
Aşur Kara, daha sonra aynı evde ölüm orucu eylemini sürdüren Şükran Şahin'in ailesini telefonla arayıp, "Ben oğlumu kurtardım. Gidip siz de kızınızı kurtarın" dedi.
Bunun üzerine Yozgatlı çiftçi Hamza Şahin de yakınlarını yanına alıp 'kurtarma operasyonu'na çıktı. Yamanlar'daki ev bu defa Şahin ve yakınlarının baskınına uğradı. Şahin, kızı Şükran'ı alıp memleketine geri döndü. Aile baskınlarının ardından eylem
evinin sahibi de, kiracılardan derhal evi terk etmelerini istedi.