İki akraba aile Kalaşnikof'la çatıştı: Dört ölü

İki akraba aile Kalaşnikof'la çatıştı: Dört ölü
İki akraba aile Kalaşnikof'la çatıştı: Dört ölü
Arazi anlaşmazlığı yaşayan kan davalı iki aile uzun namlulu silahlarla çatıştı, üçü kardeş dört kişi hayatını kaybetti.Güneydoğu’da akraba aileler arasında sıkça yaşanan çatışmaların bir benzeri de dün Şanlıurfa’da gerçekleşti. Aralarında kan davası bulunan akraba Akkuş ile Durmuş ailelerinin yaşadığı merkeze bağlı Büyük Alanlı köyünün yaklaşık 3 kilometre dışındaki bağda, sabah saatlerinde silah sesleri yükseldi. İddiaya göre, Şanlıurfa’da yaşayan ve iki yıl önce kardeşleri öldürülen 56 yaşındaki Mustafa, 42 yaşındaki Halit ve 36 yaşındaki Necmettin Durmuş, sabah otomobille geldikleri bağda, hasımları 61 yaşındaki Zeki Akkuş ve akrabalarıyla karşılaştı. Hasımlar arasında başlayan tartışma sırasında Zeki Akkuş ve yanındakiler Kalaşnikof tüfeklerle Durmuş kardeşleri çapraz ateşe tuttu. Durmuş kardeşler de tabanca ile karşılık verdi. Çatışmada Mustafa, Halit ve Necmettin Durmuş kardeşler ile Zeki Akkuş yaşamını yitirdi. Silah seslerini duyanların ihbarı üzerine olay yerine gelen jandarma, geniş çaplı soruşturma başlattı.
Jandarmanın incelemesinin ardından çatışmaya karıştıkları ileri sürülen yedi kişinin aranmasına başlandı. Köyde bulunan, öldürülen Zeki Akkuş’un oğlu Ali Akkuş ile adı öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alınırken, olaya karıştığı ve köyden bir otomobil ile kaçtığı ileri sürülen Zeki Akkuş’un üç oğlu ile bir kardeşinin yakalanması için çalışma başlatıldı.
Şanlıurfa İl Jandarma Komutanı Albay Şükrü Cumhurda, giriş ve çıkışların yasaklandığı Büyük Alanlı köyüne gelerek inceleme yaptı. Cumhuriyet Savcısı nezaretinde olay yerinde yapılan incelemelerin ardından ölen dört kişinin cesedi otopsi yapılmak üzere Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Tıp Fakültesi Hastanesi morguna götürüldü. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
Halfeti ilçesini ziyaret eden Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, yaşanan olayın çok üzücü olduğunu belirterek, “Uzun süredir iki aile arasında arazi anlaşmazlığı bulunuyormuş. Dört kişinin ölmesi elbet de çok üzücü. Umarım bundan sonra Şanlıurfa böyle olumsuzluklarla gündeme gelmez” dedi. (dha)