İki aylık baraj, 250 milyon metreküp suya yol verdi!

İki aylık baraj, 250 milyon metreküp suya yol verdi!
İki aylık baraj, 250 milyon metreküp suya yol verdi!

Barajdan akan suların geçtiği Dim Çayı?nın civarında oturanlar anonslarla uyarıldı, binalar boşaltıldı. FOTOĞRAF: TEOMAN ERİS / DHA

Alanya'da 17 Ocak'ta açılan ve yüzde 91 dolu olan Dim Barajı'nın bir kapağı yerinden çıktı. Su Dim Çayı'nı geçip Akdeniz'e akarken çevredeki 150 ev boşaltıldı

ANTALYA - Alanya’da aşırı yağış nedeniyle dolan Dim Barajı’nda suyu tutan bir kapak kırıldı. Yüzde 91 dolu olan barajdan boşalan su, Dim Çayı’ndan geçerek Akdeniz’e akıyor. Çayın çevresindeki ev, okul ve işyerleri boşaltıldı.
Antalya’nın Alanya ilçesinde 17 Ocak’ta su tutulmaya başlanan Dim Barajı’nın, 250 milyon metreküplük suyunu tutan dip savak kapaklarından biri sabah saatlerinde kırıldı. Önceki  gece yağan aşırı yağmur nedeniyle kırıldığı sanılan 21 tonluk kapaklar, su yüzüne çıktı. Su Dim Çayı’na boşalmaya başladı. Su tamamen boşalıncaya kadar müdahale edilemeyeceğini belirten DSİ yetkilileri, “Şu an için tehlike yok” dedi. Yetkililer, Dim Çayı’nın denize döküldüğü noktada su birikintisi olması halinde tehlike oluşabileceği belirtti.

DSİ: 20 günde boşalır

DSİ 13. Bölge Müdürü Sedat Özpınar,  barajda dört adet dip savak kapağı bulunduğunu, bunlardan birinin bilinmeyen bir nedenle yerinden çıktığını, bu yüzden su akışı başladığını söyledi. Akan suyun debisinin saniyede 175 metreküp olduğunu hatırlatan Özpınar, Dim Çayı’nın su taşıma kapasitesinin ise bunun iki katı olduğunu, sorun yaşanmayacağını belirtti. Özpınar. “Saniyede 175 metreküp boşalttığımız takdirde barajda 20 gün gibi bir sürede su kalmaz, tamamen boşalır” dedi. 
Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan da Dim Çayı çevresindeki yerleşim birimlerinde vatandaşların  anonslarla uyarıldığını belirterek,  baraj çevresindeki yaklaşık 150 evin boşatıldığını, bir okulun da tatil edildiğini söyledi.   Dim Barajı’nın çevresindeki köylere giden iki yoldan birinin baraj seviyesinin altında kalması nedeniyle jandarma tarafından kontrollü geçiş sağlanıyor. 

‘Bilinmeyen bir nedenle’

Dim Barajı’nı inşa eden firmanın mühendislerinden Ali İhsan Yıldırım, barajın alt kısmında bulunan dip savak önündeki duma kapaklarından birinin, bilinmeyen bir nedenle yerinden çıktığını ifade etti. Yıldırım, bu kapakların suyun içerisinde ters basınçla durması gerekirken, yerinden oynadığını belirterek, “Buradaki çalışmalarımız teknik proje gereği devam ediyordu. 12 gün önce tahliye tünelindeki basınç odalarının betonları döküldü. Bunun sonrasındaki aşamada da vanalar takılacaktı. Ancak bilemediğimiz bir sebeple dip savaktaki duma kapağı yerinden çıkınca bu olay yaşandı. Barajdaki su tamamen boşalınca çalışmalara yeniden başlayacağız” dedi. (dha, aa)

477 milyon liraya mal oldu
DSİ Genel Müdürlüğü’nce 1999’de projesi hazırlanan, 2003’te yapımına başlanan Dim Barajı ve Hidroelektrik Santralı, 17 Ocak’ta hizmete açıldı. Dim Çayı üzerine kurulu baraj 477 milyon 64 bin 541 TL’ye mal oldu. Tüm üniteleri ve su tutma işlemi tamamlanmış halde baraj, yılda 123 milyon kilowatt/saat elektrik üretme kapasitesine sahip. Gövde hacmi 4 milyon 950 bin metreküp, yüksekliği 134.5 metre olan baraj, 265 milyon metreküp su tutabiliyor. Barajdan ayrıca Alanya’ya yılda 47 milyon metreküp içme ve sulama suyu temin edilmesi planlanıyor. Barajda sabah kapaklar kırılmadan önce 250 milyon metreküp su olduğu belirtildi.
Kestel beldesindeki Dim Barajı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’den gerçekleştirdiği toplu açılış töreniyle 17 Ocak’ta hizmete girmişti.