İki baldan biri sahte

İhbar üzerine inceleme
Tarım Bakanlığı gıda alanında 278 firmayı denetledi; 285 numunenin analizini yaptı. İhbar üzerine incelenen 42 bal numunesinden 22'sinin sonucu olumsuz çıktı. Altı işletme için suç duyurusu yapıldı, 4 bin 132 kilogram bala el konuldu. Tarım Bakanı Güçlü, "Gıda denetimi artırılacak" dedi.

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, laboratuvarlarda analiz edilen 42 bal numesinden 22'sinin sonucunun olumsuz çıktığını açıkladı. Tarım Bakanlığı, Radikal'in manşetten duyurduğu 'sahte bal' konusunda denetimi artırırken, bu kapsamda Türkiye genelinde 278 firma denetlendi, 285 numune ilgili laboratuvarlara gönderildi. Güçlü, sahte bal ve sebze-meyvedeki zirai ilaç kalıntıları konuları hakkında bir basın toplantısı düzenledi.
278 işyeri denetlendi
Güçlü, 2005 başından itibaren rutin denetimlere ek olarak ülke genelinde sahte bal konusunda şikâyetler doğrultusunda 278 işyerinin denetlendiğini, 285 bal numunesinin de laboratuvarlara gönderildiğini söyledi. Analizi yapılan 42 adet numuneden 22'sinin analiz sonucu olumsuz çıktı. Olumsuz olan sonuçlarla ilgili şahit (yedek) numunelerin analizleri devam ediyor. Öte yandan Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Nihat Pakdil, bunların ihbara dayalı analizler olduğunu belirterek, "O nedenle olumsuz çıkma olasılığı zaten çok yüksek, bunu genele yaymak yanlış olur" dedi.
Ülke genelinde 32 işletme hakkında, çalışma izni, gıda sicili ve
üretim izni olmaması nedeniyle idari para cezası uygulandığını anlatan Güçlü'nün verdiği bilgiye göre, altı işletme hakkında suç duyusunda bulunuldu. Toplam 4 bin 132 kilogram bala el konuldu.
27 numune 'zehirli' çıktı
Güçlü, 15 Ocak 2004'ten itibaren yıl sonuna kadar, seracılığın en yoğun olduğu Antalya, Mersin, Adana ve Muğla illeri ile sebze ve meyveciliğin yoğun olduğu İzmir, Bursa, Samsun, Balıkesir, Manisa ve Tokat illerinin zirai ilaç kalıntıları konusunda çalışma yapıldığını açıkladı. Bu illerde domatesten bibere, patlıcandan maydanoza, kavun ve karpuza kadar 47 çeşit meyve ve sebzeden 1696 örnek analiz alındığını anlatan Güçlü, "1521 örnekte kalıntı tespit edilmedi. Numunelerin 148 adedinde limitin altında, 27'sinde de limitin üzerinde kalıntı tespit edildi. Kalıntı tespit edilen ürünler imha edildi" dedi. Kalıntı tespit edilen ürün oranının yüzde 1.59 olduğuna dikkat çeken Güçlü, bu oranın AB'de yüzde 4-6 arasında değiştiğini söyledi.
'Farkı hissedeceksiniz'
2004 yılından düne kadar toplam olarak 227 bin gıda denetimi yapıldığını, 2005 hedefinin 400 bin adet gıda denetimi olduğunu açıklayan Tarım Bakanı Sami Güçlü, "2005 sonbaharında gıda denetimleri ve güvenliğinde gözle görülür bir iyileşmeyi herkes hissedecek" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7416957416950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.