İki başhekimden 'siyasi baskı' istifası

İskenderun Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ergun Saraçoğlu ve Sarıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Okan Yayar görevlerinden istifa etti. Biri Hatay'da biri Manisa'da istifa eden iki başhekimin gerekçeleri benzer: 'Siyasi baskı'.

HATAY/MANİSA - İskenderun Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ergun Saraçoğlu ve Sarıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Okan Yayar görevlerinden istifa etti. Biri Hatay'da biri Manisa'da istifa eden iki başhekimin gerekçeleri benzer: 'Siyasi baskı'.
İskenderun Devlet Hastanesi'nde üç yıldır başhekimlik görevini sürdüren Saraçoğlu, sorumluluğu istifa etmesini isteyenlere bırakarak görevinden ayrıldığını açıkladı. Dr. Saraçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: "22 Temmuz seçimlerinden sonra oluşan yeni denge ve güç odakları hizmet anlayışımı takdir ettiğini belirtti. Bununla birlikte yeni kadrolarla çalışmak istediklerini beyan etmeleri, bu konuda ısrarcı olmaları nedeniyle görevimden istifa etmeyi uygun gördüm."
İstifa etmesi için kendisine baskı yapan kişilerin isimlerini açıklamayan Saraçoğlu, "Güç odaklarını herkes biliyor. Meclis'ten durmadan arıyorlar. Artık 'Yeter' dedim. Daha fazla ayrıntıya gerek yok" demekle yetindi. Saraçoğlu'nun AKP Hatay milletvekilleri ve yönetimi arasındaki görüş ayrılığı nedeniyle istifa ettiği ileri sürüldü.
Sarıgöl'de vatandaşlar miting yapacak
Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde de 100 yataklı ve ISO 2000 belgeli Devlet Hastanesi'nin başhekimi Okan Yayar görevinden ayrıldı. Aynı hastanede sekiz yıldır görev yapan doktorlar Nevin Tuna ve Adalet Tuna da istifalarını açıkladı. Başhekim Yayar, kendisini kararından vazgeçirmek için gelen vatandaşlara "Burada uzun yıllar kalmak için hayalim vardı. Hiçbir zaman hastaneme siyaseti sokmadım. Son gelişen olaylara çok üzüldüm. Bu nedenle istifa etmek zorunda kaldım" dedi.
Sivil toplum kuruluşları istifa kararlarının geri alınması için yarın miting düzenleyecek. Sarıgöl Belediye Meclisi üyesi Reşat İlter, "Siyasi baskılar, doktorlarımızı istifaya kadar zorladı. Bunu, ilçe olarak kabullenmiyoruz. Kınıyoruz. Onların kalması için her türlü girişimi yapacağız" diye konuştu.