İki belediye otobüsü arası facia

İki belediye otobüsü arası facia
İki belediye otobüsü arası facia

Aniden hareketlenen otobüs, kaza sonrası bu hale geldi. Arada kalan dört yaşındaki Enes (solda) ve 16 yaşındaki liseli Büşra kaldırıldıkları hastanede öldü. FOTOĞRAFLAR: ÖMER ERDEM / DHA

Boğaz'daki resmi geçit töreninin ardından bir grup, park halindeki iki İETT otobüsünün arasından geçmek istedi. Otobüslerden otobüs biri aniden hareketlenince arada kalan iki çocuk sıkışarak öldü
Haber: ÖMER ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Boğaz’daki görkemli Zafer Bayramı kutlamaları, Üsküdar’da faciayla sonuçlandı. Kutlamaları izlemeden dönen bir grup, iki İETT otobüsünün arasında sıkıştı. Dört yaşındaki Enes Ok ve 16 yaşındaki lise öğrencisi Büşra Çatur sıkışarak öldü. Enes’in babası Metin Ok ise ağır yaralı.
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın kutlandığı önceki günün akşamında Üsküdar feci bir kazaya tanık oldu. Dört yaşındaki Enes Ok, uçak ve helikopterleri çok seviyordu. Bayram nedeniyle onlarca uçak, helikopter ve denizaltının Boğaz’dan geçeceğini öğrenen Ok ailesi, ‘İstanbul Boğazı’nda bir ilk’ olan resmi geçit törenini izlemek üzere evden çıktı.
Aile, geçit töreninin tamamlanmasının ardından Üsküdar Meydanı’na geldi. Otobüse binmek için karşıdan karşıya geçmeleri gerekiyordu. 28 yaşındaki anne Hatice Ok, 30 yaşındaki baba Metin Ok ve çocukları yedi yaşındaki Züleyha ile dört yaşındaki Enes, kaldırım kenarında park halinde bulunan İETT’ye ait çift katlı iki otobüsün arasından geçmek istedi. Bu sırada Ok ailesinin yanına Ümraniye 75. Yıl Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Büşra Çatur da geldi.
İnsanlar duran otobüslerin arasından geçerken, arkada bulunan otobüs aniden hareketlendi ve önünde otobüse arkadan çarptı. Ne olduğunu anlamayan Ok ailesi ve yanlarında yürüyen Çatur sıkıştı.
Bir anlık şaşkınlığın ardından vatandaşlar hemen yardıma koştu, ardından da sağlık ekipleri olay yerine geldi. Dört kişilik Ok ailesi ve Büşra Çatur  Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak başından ağır şekilde yaralanan minik Enes ve lise öğrencisi Büşra Çatur  kurtarılamayarak öldü. Baba Metin Ok da ağır yaralandı. Yedi yaşındaki Züleyha çeşitli yerlerinden hafif şekilde yaralanırken anne Hatice Ok kazadan yara almadan kurtuldu. 
Anne Hatice Ok’a oğlunun öldüğü hastanede söylendi. Anne oğlundan geriye kalan su meteresine sarılarak ağladı. 

Şoför tutuklandı
Görgü tanıkları, insanlar park halinde bulunan iki otobüsün arasından geçtiği sırada arkada bulunan otobüsün aniden hareketlenerek önündeki otobüse çarptığını ve Ok  ailesinin iki otobüs arasında sıkıştığını söyledi.
Kazanın ardından Üsküdar Adliyesine sevk edilen otobüs şoförü Recep K, ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açmak’ suçundan tutuklandı.