İki bin işyeri temiz çıktı

Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı 400 yeni denetçi, toplu gıda üretimi yapılan işyerlerini denetledi. 2 bini aşkın işyeri 'cezai müeyyide' gerektirmeyecek kadar temiz çıktı.

İSTANBUL - Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı 400 yeni denetçi, toplu gıda üretimi yapılan işyerlerini denetledi. 2 bini aşkın işyeri 'cezai müeyyide' gerektirmeyecek kadar temiz çıktı.
5179 sayılı Gıda Yasası gereğince gıdayla ilgili tüm sorumlulukları üzerine alan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın, işyeri denetimi uygulaması kapsamında, üç gün sürecek uygulamalı eğitim semineri başlatıldı. Bu kapsamda eğitim alan 400 denetçinin ilk uygulama öncesi, Bağdat Caddesi'ndeki Tarım İl Müdürlüğü 'nde dün bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, sekiz ilçe koordinatörlüğünde 162 ayrı ekip halinde denetim yapacaklarını söyledi. Kavak, üç gün serecek olan denetimlerin ilk gününde kentteki 70 bin toplu gıda üretim ve tüketimi yapılan işyerinden 2 bininin denetlendiğini, denetimlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığını açıkladı. Denetimlerin 'eğitim' amaçlı olduğunu belirten Kavak, ikinci denetimlerde cezai uygulamaya başvuracaklarını vurguladı.