İki bombanın zamanı geldi geçti

"Batıdan Güneydoğu'ya gelen memurlar, hâkimler işin ciddiyetini anlamıyor, 'Şunlar bir hizaya gelsin' diye evlerine yakın bir iki yere bomba attırdım.

DİYARBAKIR - "Batıdan Güneydoğu'ya gelen memurlar, hâkimler işin ciddiyetini anlamıyor, 'Şunlar bir hizaya gelsin' diye evlerine yakın bir iki yere bomba attırdım. Bir musibet bin nasihattan iyidir. Böylece onları eğittim. Onlara da söylemedim. PKK milislerine mesaj için bazen Hakkâri'de havan atışı yaptırırdım. Bu psikolojik harekâtın unsurudur. Bazen askerler de hizaya gelir."
Aktüel dergisinde yayımlanan bu sözleriyle manşetlere çıkan, ısrarlı sorular üzerine "Zamanaşımından beraat ederim" diyen emekli Korgeneral Altay Tokat haklı çıktı. Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP MYK üyesi emekli Korgeneral Altay Tokat'ın bu sözleriyle 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik', 'yargı görevini yapanı etkilemeye çalışma' ve 'memuriyet yetki ve görevini kötüye kullanma' suçlarını işlediğini belirledi, ancak zamanaşımı nedeniyle hakkında dava açılamadı.
Her üç suçun zamanaşımı da beş yıl. Takipsizlik kararında, Tokat'ın Hakkâri'deki görevinin 28 Ağustos 1989 tarihinde bittiği, beş yıllık zamanaşımı süresinin, zamanaşımını kesecek herhangi bir neden olmaksızın dolduğu belirtildi.
'Bomba gerçek değildi'
Savcı Murat Duran'ın takipsizlik kararında, Tokat'ın, Şemdinli'de bir kitapçıya atılan bomba ve onu izleyen olayları yorumlarken yaptığı bu açıklama üzerine Ankara Askeri Savcılığı'na verdiği ifadedeki savunmaya yer verdi. Tokat'ın savunması şöyle: "Görüştüğüm gazeteci savunma muhabiri olmadığı için pek çok şeyi saptırıp yanlış yazdı. 1987-89'de Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanı'ydım. Olağanüstü Hal uygulaması nedeniyle güvenlik güçlerine ait bütün yasal yetkiler bende toplanmıştı. Komando kışlası bulunmadığı için birlikler Hakkâri içinde parça parça sivil tesislerde konuşlanıyordu. Bu durumun hassasiyet yaratması nedeniyle gündüz belli birliklerin toplandığı yerde 'hakem' denilen bombalar birkaç yerde eğitim gereğince atıldı. Gerçek bomba attırmam mümkün değildi."
Üç suç var
Takipsizlik kararında, Tokat'ın açıklaması bütün olarak değerlendirildiğinde 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçunu işledi. Bu suça öngörülen ceza suç tarihi itibarıyla eski TCK'nın 312/2 maddesine göre üç yıl. Tokat'ın 'yargı görevini yapanı etkilemeye çalışma' suçunu da işledi, yine eski TCK'nın 232'nci maddesine göre cezası beş yıl. Tokat 'memuriyet yetki ve görevini kötüye kullanma' suçunu da işledi. Bu suçun da cezası eski TCK'nın 240'ıncı maddesine göre üç yıl hapis.
Tokat'la ilgili takipsizlik kararında üç suçla ilgili olan zamanaşımı süresinin 1 Haziran 2005'te yürürlüğe giren yeni TCK'da daha fazla olduğu, lehe olan eski TCK'nın dikkate alındığı belirtildi.