İki buçuk ay 'okul'a gitti 45 kilo birden verdi

İki buçuk ay 'okul'a gitti 45 kilo birden verdi
İki buçuk ay 'okul'a gitti 45 kilo birden verdi

2006?da 105 kilo olan Yasemin Erinç şimdi 38 beden. fotoğraf: NESRİN COŞKUN / dha

Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Obezite Okulu, 53 yaşındaki İzmirli ziraat mühendisi Yasemin Erinç’in hem görüntüsünü hem hayatını değiştirdi. Ege Üniversitesi Hastanesi Öbezite Okulu’nda iki buçuk ay süren eğitimden geçen Erinç, 105 kilodan 60 kiloya düştü. 
Üniversite öğrencisiyken tartıda 118 kiloyu gördüğünü ve ilk zayıflama macerasına 1974 yılında atıldığını belirten Yasemin Erinç, ilk diyetinde 40 kilo vermiş ancak geri almış:
“Doğum sonrasında da 105 kiloya çıkmıştım. Akupunkturu denedim, 22 kilo eksildim. 15- 20 kilo verip geri aldıkça çok anormal diyetler yaptım, sağlığımla oynadım. B 12 vitamini eksikliği yüzünden ciddi sağlık sorunları yaşadım. Bunun üzerine ‘Sağlıklı olayım da, kilolu olayım’ dedim. Yeniden 105 kiloya dayandım.”
 2006 ekimde Obezite Okulu’na 54 beden, 105 kiloyla başlandığını belirten Erinç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Eğitim iki buçuk ay sürdü. Doğru beslenmenin, hareketin önemini anladım.  Tuzu kestik, yağı azalttık. Her sabah nerede olursam olayım bir saatlik yürüyüşümü yaptım. Neyi ne kadar yiyeceğimi bilerek diyet yaptım, yiyeceklerimi ölçerek tükettim. Şimdi neyin kaç gram geleceğini doğruya yakın tahmin edebiliyorum. Yiyecek miktarlarımı azaltırken egzersizi artırdım. Hiç sıkılmadan, sağlığımı bozmadan ayarında tam 45 kilo verdim. Üç aydır 60 kilodayım, kilomu koruyorum. 38 bedene düştüm. Artık mağazaların vitrinine iç geçirerek bakmıyorum, her şeyi deneyip yakıştırabiliyorum. Eşim Dündar da 114 kiloydu. O da bana uydu, gramla yedi, 94 kiloya indi. Kilolora veda ettik, sağlıklı bir yaşam sürüyoruz. Yaşamımız daha hareketli ve canlı. Obezite Okulu’nu keşfettim, fazla kilolara veda ettim.”