İki can kaybına altı yıllık ceza

Selin Uras ve Erdem Celasun'un öldüğü Bağdat Caddesi'ndeki trafik kazası davası bitti; sekizde sekiz kusurlu sanık Baran Balcıoğlu, 6 yıl hapis, 4 milyar para cezası aldı. Balcıoğlu 2 yıl 4 ay yatacak. Üstelik karar, trafik cezalarında 'örnek' niteliğinde!
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Bağdat Caddesi'nde Selin Uras ile Erdem Celasun'un hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan trafik kazasının faili Baran Balcıoğlu altı yıl hapis ve 4 milyar lira para cezasına çarptırıldı. Mahkeme sanıkta iyi hal ve bir daha suç işlememe eğilimi görmediği için cezayı ne indirdi ne de erteledi.
1.5 yıl önce meydana gelen trafik kazasında Balcıoğlu'nun sekizde sekiz kusuru bulunduğu gerek Adli Tıp Kurumu gerekse Karayolları Genel Müdürlüğü'nün raporlarıyla resmen belgelenmişti.
Sanık gelmedi
Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık Balcıoğlu katılmadı. Buna karşılık Selin Uras'ın annesi Işık İnal, babası Boray Uras, Erdem Celasun'un annesi Arzu ve babası Salim Celasun ile sanık Balcıoğlu'nun annesi Tomris Balcıoğlu mahkemede hazır bulundu.
Balcıoğlu, TCK'nın 455. maddesi uyarınca
'iki kişinin ölümüne sebebiyet vermek'ten suçlu bulundu. Ayrıca Trafik Yasası uyarınca Balcıoğlu'nun ehliyetine altı yıl süreyle el konuldu.
Mahkeme uygulamasa da Balcıoğlu yasal prosedür gereği indirim görecek. Altı yıllık ceza İnfaz Yasası gereği beşte iki azaltılıp iki yıl dört aya inecek. Sanığın cezaevinde kaldığı dokuz ay da cezadan düşülünce, Balcıoğlu karar Yargıtay'da kesinleşirse cezaevinde bir yıl yedi ay kalacak. Buna karşılık cezayı fazla bulan Balcıoğlu temyize hazırlanıyor.
Uras: Teselli değil
Karar Celasun ailesini gözyaşlarına boğdu. Celasunlar cezayı yetersiz buldu. Kazadan sonra Yeni Trafik Yasası'nın çıkması için Ankara'ya yürüyerek dikkat çeken Boray Uras da cezanın trafik kazalarının nedenlerini ortadan kaldırmayacağını söyledi. Uras şöyle konuştu: "Ceza kanunlara göre yeterli. Ancak cezalar teselli değil. Bu ceza da hız yapan bir şoförün bir başkasını öldürmesini engellemeyecek. Asıl suç nedenlerini ortadan kaldırmak lazım.
Önemli olan aldığı ceza değil, yatacağı yıl. Baran'ı cezaevine götüren nedenler yok edilmeli."
Dava uzadıkça uzadı
Kazadan bir ay sonra 30 Mayıs 2000 tarihinde görülmeye başlanan davanın ilk duruşması olaylı geçti. Balcıoğlu'nun 'üzgün' olduğunu söylediği duruşmanın çıkışında, ölen gençlerin aileleri sinir krizi geçirdi. Dava dosyası daha sonra Adli Tıp Kurumu ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile mahkeme arasında gidip geldi. Bilirkişi raporlarının uzun zamanda hazırlanması ve tarafların gelen raporlara itiraz etmesi süreci iyice uzattı. 5 Aralık 2000 tarihli duruşmada Balcıoğlu 10 milyar lira kefalet karşılığı tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Mahkemeye son olarak gelen raporlarda sanığın sekizde sekiz kusurlu olduğu belirtildi. 17 Temmuz 2001 tarihli duruşmada esas hakkındaki görüşlerini açıklayan savcı, sanığın kusurlu olduğunu belirterek, cezalandırılmasını istedi. Ancak sanık avukatının esasa ilişkin savunmasını hazırlaması uzun sürdüğü için dava karara bağlanamadan devam etti. Son duruşmada ise ortaya çıkan iki yeni tanık Balcıoğlu lehine ifade verdi.
Önce trafik sonra adalet kazası
Yeni yasal düzenlemeler yapılmadığı için trafik suçlularına TCK'nın
455. maddesi uyarınca 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle ölüme sebebiyet vermek' suçundan dava açılıyor. Kazada birden fazla kişi ölmüşse cezanın üst sınırı 10 yıla kadar çıkıyor. Trafik kazası
davalarında bu cezalar genellikle indirime uğruyor ve paraya çevrilerek erteleniyor.
İşte birkaç örnek:

  • Şişli'de iki buçuk yıl önce bir belediye otobüsünün altında kalan 17 yaşındaki Hatice Kalkan hayatını kaybetti. Şoför Tuncay Küçüktürk önce iki yıl altı ay hapis cezası aldı. Ceza önce yarıya indirildi, sonra da paraya çevrildi. Daha önce aynı şekilde yargılandığı saptanan sanık Küçüktürk, 7 milyon 130 bin lira para cezasıyla kurtuldu. Mahkeme sanığın ehliyetine el koymaya bile gerek duymadı.
    Bir cana 8 milyon lira
  • Afyon Sandıklı'da dört yıl önce meydana gelen kazada Bülent Erdoğan'ın ölümüne neden olan sanık Hakkı Aydemir, sekizde sekiz kusurlu olduğu saptandığı halde 8 milyon 160 bin lira para cezası aldı. Aydemir'in hatalı sollama yaptığını kabul eden mahkeme, sanığa önce iki yıl hapis cezası verdi. Ancak bu cezayı daha sonra 8 milyon 160 bin liraya
    çevirdi ve erteledi. Sanığın ehliyetine de el koymaya gerek görülmedi.
  • Bağdat Caddesi'nde Ağustos 2000'de ehliyetsiz kullandığı arabayla 34 yaşındaki Cem Teoman'ın ölümüne neden olan 18 yaşındaki Mustafa Gözen'e bir yıl sekiz ay hapis cezası verildi. Sanığa önce üç yıl hapis cezası verildi. Sanık 18 yaşını bitirmediği için ceza önce iki yıla, ardından
    da iyi halden bir yıl sekiz aya indi. İnfaz Yasası'ndaki indirimden de yararlanan sanığın, tutuklu kaldığı süre de indirilince geriye sadece altı ay kaldı. Teoman ailesi AİHM'ye başvurmaya karar verdi.