İki canlı bomba yakalandı

Adana polisi, takibe aldığı Ebru Kara adlı PKK'lıyı bir takside 11 kilo A-4'le yakaladı. İstanbul'da da saldırı için patlayıcı bekleyen PKK'lı ele geçirildi.

ADANA/İSTANBUL - Başkentte gerçekleştirilen intihar saldırısının ardından Adana'da 11 kilo A-4 patlayacı ele geçirildi. Polis İstanbul'daysa canlı bomba olduğu iddia edilen bir PKK'lının yakalandığını açıkladı.
Suriye'den Türkiye'ye canlı bombalar girdiğine ilişkin istihbarat bilgileri nedeniyle alarmda olan Adana polisi, dün sabah bir taksiyi takibe aldı. Durdurulan taksinin sürücüsü ve bir kadın gözaltına alındı.
Araçta paketler halinde 11.3 kilogram plastik A-4 bomba ve iki el bombası bulundu. Taksicinin olayla bağlantısı bulunmadığı anlaşılırken, ojeli, röfleli saçlı kadının terörist olduğu açıklandı. Adının Ebru Kara olduğunu söyleyen 31 yaşındaki kadın, gazetecilere zafer işareti yaptı.
İstanbul'da operasyon
İstanbul'da da Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube müdürlüklerine bağlı ekipler, bir süredir izledikleri ve canlı bomba olduğu yönünde bulgulara ulaştıkları bir kişiyi yakaladı. Bombalı eylem hazırlığı içinde olduğu öne sürülen teröristin, kendisine gönderilecek plastik patlayıcıyı beklediği iddia edildi. Sorgusu süren kişinin canlı bomba olacağını itiraf ettiği öğrenildi. (Radikal, dha)