İki çocuğun oyunu mahkemede bitti

Orman Bölge Müdürlüğü Lojmanları'nda oturan iki çocuğun oyun kavgası adliyeye taşındı.

MUĞLA - Orman Bölge Müdürlüğü Lojmanları'nda oturan iki çocuğun oyun kavgası adliyeye taşındı. Sulh ceza mahkemesi hâkimlerinden Serap Yılmaz'ın kızı İ. Y'ye hakaret ettiği gerekçesiyle savcılığa hakkında suç duyurusunda bulunulan 11 yaşındaki E. D, sulh ceza mahkemesinde ilk duruşmaya çıktı.
Küçük kız, adliyeye Muğla Orman Bölge Müdür Yardımcısı olan babası Ümit Döner ve sosyolog annesi Ümran Döner'le geldi. Ürkek halde Hâkim Sabahat Bayrak'a ifade veren küçük sanık, arkadaşına hakaret etmediğini söyledi.
TCK'nın 482/3'üncü maddesi ve Küçük Çocukları Yargılama Usulü Kanunu'nun 12'nci maddesi uyarınca altı ay hapsi istenen E. D'nin oyun arkadaşı 12 yaşındaki S. Ö. de tanık olarak dinlendi. S. Ö, "Hakaret iddiası doğru değil" dedi.
Gazetecilerin salona alınmadığı duruşmayı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi, DSP Muğla Milletvekili Tunay Dikmen de izledi. Çocuklar arasındaki bu tür olayların adliyeye yansımasının utanç verici olduğunu belirten Dikmen, "Özellikle bu olayı bir yargı mensubunun yapması çok üzücü. Adalet Bakanlığı konuyu inceliyor. Döner ailesine destek için buradayım" dedi.
Baba Ümit Döner de şunları söyledi: "11 yaşındaki hâkim karşısına çıkarmak zorunda kaldım. Kızım psikolojik yönden büyük rahatsızlık içinde. Ben kesinlikle böyle bir şey yapmam" diye konuştu.