'İki çocuğunu evlendirmek için böbreğini satan var'

'İki çocuğunu evlendirmek için böbreğini satan var'
'İki çocuğunu evlendirmek için böbreğini satan var'

1000 nüfuslu Kışlacık köyündekiler böbreklerini satanların sayısının iki yıl içinde arttığını anlatıyor. FOTOĞRA: onur bayram / DHA

AFYONKARAHİSAR - Organ ticaretinin geldiği boyutu Kışlacık köyünde yaşananlar ortaya koymuştu. İlk günlerde haber yapan gazetecilere tepki gösteren köylüler dün detayları anlattı. Kimi iki çocuğunu evlendirmek için kimi tefeciye borcu ödemek için böbreğini satmış.
‘Böbreklerini satan köy’ olarak haberlere konu olmaktan çok rahatsız olduklarını belirten 1000 nüfuslu Kışlacık köylülerinin anlatımlarına göre ilk böbrek satışı iki yıl önce yapıldı: “Yaklaşık İKİ yıl önce, köyde kumar oynaması, içki içmesiyle bilinen A.Ö ve iki kardeşi  böbreğini sattı. Üç kardeşin böbreklerini satarak borçlarını ödediği ve ellerinde de bir miktar para kaldığını duyan Kışlacık köyünden altı kişi daha böbreklerini satarak, borçlarını ödeme yolunu seçti.
Uzun süredir yoksulluk çeken M.T, böbreğini satarak iki çocuğunu evlendirdi. Borcundan dolayı icra takip dosyalarını kapatmak için çare arayan H.İ.T. de böbreğini satarak borcunu ödeme yolunu seçti. Ş. T. adlı kadın ise çocuklarının borcu nedeniyle böbreğini sattı. Semt pazarlarında seyyar satıcılıkla geçimini sağlayan M.D, tefeci borcunu ödeyebilmek için satış yaptı. Afyonkarahisar’dan kredi ile bir ev alan H.T. ise kredi borcunu kapatmak için evini sattı ancak yetmeyince böbreğini sattı. Yıllardır işsiz ve geçim sıkıntısı çeken Ş.K. ise diğerlerini örnek alarak böbreklerini sattı.” Kışlacık köylüleri, köylerindeki işsizliğin bir an önce giderilmesi için yetkililerden yardım istedi. Kışlacık köylülerinin sattıkları her böbrek için 20 ile 25 bin lira arasında para aldığı iddia edilmişti. (aa)