İki çocuk ölmek üzereyken minibüsten böyle çıkarıldılar

İki çocuk ölmek üzereyken minibüsten böyle çıkarıldılar
İki çocuk ölmek üzereyken minibüsten böyle çıkarıldılar
Mersin'de, ailesi tarafından bir minibüsün içinde otoparka bırakılan 2 küçük kardeş, yaklaşık 40 derece sıcaklıkta araçta mahsur kalınca ölümden döndü. Minibüsün kapısı kilitlendiği için içerde havasız kalan 1.5 ve 7 yaşlarındaki 2 kardeş, aracın alarmını duyan otopark görevlisi tarafından camı kırılarak kurtarıldı.Olay, Çankaya Mahallesi'nde bulunan bir otoparkta meydana geldi. Aydın'dan Mersin'e gelen Nusret Acar ve kayın biraderi Osman Tarkan, kendilerine ait 06 BM 3401 plakalı minibüsü bir otoparka park etti. Nusret İstegül daha sonra, çocukları Dilgeç Acar (7) ve Kader Acar (1.5) ile yiğeni Cihan Acar'ı (9), kapısı açık olan minibüste bırakarak kayınbiraderi ile birlikte alış veriş için çarşıya gitti.
Bir süre sonra çocuklardan Cihan Acar, 2 kardeş aracın içinde ikin kapısını kapatarak otopark çevresinde oynamaya başladı. Camları ve kapıları kapalı araç içinde mahsur kalan Dilgeç ve Kader Acar kardeşler, kısa süre içinde yaklaşık 40 dereceyi bulan sıcakta havasız kalınca çığlık atmaya başladı. Ancak göz yaşlarına boğulun 2 küçük kardeş sesini dışarıya duyuramadı. Yaklaşık yarım saat araç içinde havasız kalan çocuklar, minibisün camlarını tekmeleyince alarma çalmaya başladı. Alarmı duyan otopark görevlisi Nusret İstegül, minibüsün yanına gelip camdan içeriye baktığında 2 kardeşi yarı baygın halde gördü. Bunun üzerine çevredeki vatandaşların da yardımı ile minibüsün camını kıran otopark görevlisi, önce büyük kardeşi ardından da 1.5 yaşındaki küçük kız çocuğunu çıkardı.
Havasızlıktan ve sıcaktan boğulmak üzere olan çocuklar, hemen bir çeşmenin altına sokularak serinletildi. Göz yaşlarına boğulan 2 kardeşin yanına bir süre sonra dayıları Osman Tarkan gelerek sakinleştirmeye çalıştı. Tarkan, Aydın'dan Mersin'e geldiklerini, kısa süreliğine alış veriş için çocukların yanından ayrıldıklarını söyledi. Osman Tarkan, giderken minibüsün kapısını açık bıraktığını ancak diğer çocuğun yanlışlıkla kapıyı kapattığını ifade etti.
Bir süre sonra sakinleşen çocuklar, dayısına teslim edilirken, polis telefonla ulaştığı baba Nusret İstegül ise durumu anlatarak korkulacak bir şey olmadığını söyledi. (dha)