İki çocuktan biri 'Taciz var' diyor

Türk Eğitim-Sen'in Hacettepe Sosyoloji Bölümü akademisyenleriyle birlikte yaptığı ankete göre; öğrenciler arasındaki taciz oranı yüzde 53.4'e ulaşıyor.

ANKARA - Türk Eğitim-Sen'in Hacettepe Sosyoloji Bölümü akademisyenleriyle birlikte yaptığı ankete göre; öğrenciler arasındaki taciz oranı yüzde 53.4'e ulaşıyor. Hacettepe Sosyoloji Bölümü akademisyenlerinin Türkiye'nin dört bir yanında ilköğretim yedi ve sekizinci sınıflarında okuyan 1136 öğrenciyle yaptığı ankette şu sonuçlar elde edildi:
Şiddet içeren filmler: Öğrencilerin yüzde 21'i mafya dizilerini hiç kaçırmıyor. Komedi dizilerini takip eden öğrencilerin oranı ise yüzde 19.5.
Dövüş oyunları: Atari salonu ya da internet kafelere giden öğrencilerin yüzde 66.5'i savaş ve dövüş oyunları oynuyor. Sanal sohbet (chat), bilgi alma ve araştırma yapmak amacıyla internet kafelere giden öğrencilerin oranları ise yüzde 7.1.
Teneffüste taciz: Öğrencilerin yüzde 53.4'ü, "Okulda arkadaşlarınızla oyun oynarken ya da teneffüslerde istemediğiniz halde size yapıldığını ve ayıp olduğunu düşündüğünüz davranışlarda bulunan çocuklar var mı?" sorusuna 'Evet' cevabı veriyor.
Cinsel taciz oranı yüzde 27: Öğrenciler arasında görülen taciz türlerine göre, sözlü tacize maruz kaldıklarını ifade edenlerin oranı yüzde 47, fiziksel tacize maruz kalanların oranı yüzde 26, cinsel tacize uğradıklarını belirtenlerin oranı yüzde 27. Erkeklerin kızlara yönelik yaptığı cinsel tacizde en çok rahatsızlık duyulan, yüzde 50 ile sarkıntılık, kaba davranış ve temaslar. Bunu, yüzde 19 ile etek kaldırma, eteğin altından bakma, yüzde 13 ile cinsellik içeren açık saçık konuşmalar, fıkralar ve laf atma, yüzde 5 ile de pandik atma izliyor. Hem kızlara, hem de erkeklere yönelik cinsellik içerikli taciz türlerinin dağılımında en çok rahatsızlık duyulan yüzde 58 ile okul duvarlarına cinsel içerikli ahlaksız şeyler yazılması.


    http://www.radikal.com.tr/7556207556200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.