İki dava mercek altında

Yargıda lehe sonuç alma amacıyla oluşturulduğu öne sürülen çeteyle ilgili soruşturmada iki dava öne çıktı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Yargıda lehe sonuç alma amacıyla oluşturulduğu öne sürülen çeteyle ilgili soruşturmada iki dava öne çıktı. İlki, Turkcell aleyhine Telekomünikasyon Kurumu'nun açtığı 35.9 trilyonluk dava.
Turkcell davayı Ticaret Mahkemesi'nde kaybetmiş. Yargıtay ise bu kararı oybirliğiyle bozmuş. Ancak, mahkeme kararında direnince dosya şimdi Yargıtay Genel Kurulu gündemine girmiş. Show TV Genel Müdürü'nün gözaltına alınması ise 'Hayat Bilgisi' dizisinin Kanal D'den transferiyle ilgili. Kanal D'nin dizi üzerinde koydurduğu tedbir kararının Show TV'nin itirazıyla mahkemece kaldırılması soruşturma konusu.
35.9 trilyonluk dava
DGM Savcılığı'nın yürüttüğü yargıda rüşvet tavassutla sonuç alma girişimlerini kapsayan soruşturmada kimi çarpıcı soru işaretleri gündemde. Halen gözaltına alınan 12 kişi arasında yer alan Turkcell Yönetim Kurulu üyesi Ersin Pamuksüzer, başhukuk müşaviri Orhan Gemicioğlu ve avukat Cenk Güryel'e yöneltilen suçlamanın ağırlıkla Turkcell'in yargıdaki trilyonluk davasıyla ilgili olduğu belirtildi. Davanın dikkat çekici seyri şöyle gelişmiş:

 • Turkcell, ara bağlantı sözleşmelerinden kaynaklanan Hazine payıyla ilgili davayı Uluslararası Tahkim'de kaybedince konuyu Türkiye'de de mahkemeye taşıdı. Ankara 7. Asliye Ticaret Mahkemesi ise Turkcell'in itirazını haklı görmedi.
 • Turkcell'in avukatları bu aleyhe kararı Yargıtay'da temyiz etti. Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, davayı esastan görmedi, ancak 'bu davaları görüşmek adli değil, idari yargının görevidir' gerekçesiyle yerel mahkeme kararını oybirliğiyle bozdu. Telekomünikasyon Kurumu buna itiraz etti. Daire, 2'ye karşı 3 oyla itirazı reddetti, dava ilk mahkemesine döndü. Ticaret Mahkemesi, ise Yargıtay'ın görev yönünden bozmasına rağmen ilk kararında direnip Turkcell'in 35.9 trilyon lirayı ödemesine hükmetti.
 • Bunun üzerine de dava Yargıtay Hukuk Genel Kurulu gündemine girdi ve halen görüşülmeyi bekliyor.
  'Ben de yeni öğrendim'
  Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, bu davadan kendisinin de dün haberi olduğunu açıklayarak, "Ancak davada esastan Turkcell lehine bozma yok, sadece görev yönünden bir karar var. O nedenle bu davada şu olmuş bu olmuş demek elde kanıt olmadan son derece yanlış olur. Bu konularda hepimiz son derece dikkatli olmalıyız" dedi.
  Tedbir nasıl kalktı?
  Öne çıkan diğer dava ise gözaltındaki Show TV Genel Müdürü Saner Ayar ekseninde. Soruşturma konusu 'Hayat Bilgisi' adlı TV dizisiyle ilgili. Buradaki iddia ise şöyle: "İlk olarak Kanal D televizyonunda gösterilen dizi Show TV'ye transfer edildi. Kanal D, bunun ilgili yasalara aykırı olduğunu savunup, bu transferle ilgili olarak mahkemeden ihtiyati tedbir kararı aldırdı. Show TV yöneticisi ise bunun üzerine Ankara'da Haldun Erdavran'ın lideri olarak gösterildiği çeteyle ilişkiye geçti. Etkisi bilinmemekle birlikte, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, dizi üzerindeki tedbir kararını kaldırdı."
  Avukata takip
  Neşter-2 adı verilen operasyona konu edilen üçüncü davanın ise avukat Ali Canverdi'yle ilişkili olduğu ortaya çıktı. Canverdi'nin, avukatlığını yaptığı kuruluşun bir davasında lehte karar çıkartabilmek amacıyla yargıya rüşvet verme girişiminde bulunduğu öne sürüldü.