İki DTP'linin öldürülmesiyle ilgili bir tutuklama, yedi gözaltı

Kamuoyunda 'derin devlet' kuşkularına yol açan iki DTP'linin öldürülmesi olayında bir zanlı tutuklandı. Necman Ölmez ve Ferhat Erdiş'i öldürdüğünü itiraf eden zanlının ifadeleri doğrultusunda aralarında korucuların da bulunduğu yedi kişi gözaltına alındı.25 Temmuz’da, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi Günyüzü köyü yakınlarında DTP’li Necman Ölmez ve Ferhat Erdiş’in öldürülmesine ilişkin Beytüşşebap Cumhuriyet Savcılığı’nca sürdürülen soruşturma kapsamında, yapılan teknik takip sonucu Zeki Akdoğan gözaltına alındı. Önceki gece geç saatlere kadar savcılıkta ifadesi alındıktan sonra tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilen Akdoğan’ın cinayeti işlediğini itiraf ettiği öne sürüldü.
Sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan Akdoğan, adliyeden asker elbisesi giydirilerek çıkarıldı. Bu sırad jandarma vee polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Akdoğan Şırnak Cezaevi’ne konuldu.
Zeki Akdoğan’ın verdiği ifadeler doğrultusunda, aralarında korucu başı ve korucuların da olduğu yedi kişi gözaltına alındı. Beytüşşebap ilçesine bağlı Beşağaç Köyü’ne yapılan baskın sonucu korucu başı İhsan Acer ve Zedan Acer ile Camii köyünden Reber Akdoğan, Yunus Akdoğan, Cafer Akdoğan, Nasır Akdoğan, Günyüzü Köyü’nden de korucu başı Cemil Oğurlu gözaltına alınarak Beytüşşebap İlçe Jandarma Komutanlığı’na getirildi. Korucu başı İhsan Acer’in Beşağaç köyündeki evinde biri uzun namlulu olmak üzere iki silahın ele geçirildiği bildirildi. Zedan Acer İle Yunus Akdoğan evlerinde de kan izli kıyafetlerin bulunduğu iddia edildi.
DTP Başkanı Ahmet Türk, ‘koyun alım satımı’ bahanesiyle cinayet yerine çağırılan iki partilinin öldürülmesinin provokasyon olduğunu belirterek, “Derin devlet iş başında. Süreci baltalamaya yönelik bu cinayet. Barış sürecinin yoğunlaştığı bugünlerde bunu istemeyenlerin, engellemeye yönelik eylem içerisinde olacağını söylüyordum. Amacımız, bu provokasyonlara rağmen barıştan yana ısrarcı olmaktır” demişti.
Çifte cinayetten, ‘özel oluşturulan bir korucu timinin sorumlu olduğu’ iddiaları da ortaya atılmıştı. (dha)