İki DTP'liye infazdan altı korucu tutuklu, biri Beşağaç'ın korucubaşı

İki DTP'liye infazdan altı korucu tutuklu, biri Beşağaç'ın korucubaşı
İki DTP'liye infazdan altı korucu tutuklu, biri Beşağaç'ın korucubaşı

Korucubaşı İhsan Ecer (sağ başta), 12 kişinin minibüste kurşuna dizildiği olaydan sonra köye giden yetkililere eşlik etmişti. FOTOĞRAF: FERİT ASLAN / DHA

Dosyasında 'gizlilik' kararı verilen cinayetle ilgili altı korucu tutuklandı. Bir tutuklu, 12 kişinin öldüğü katliamın ardından bakanları karşılayan korucubaşı
Haber: EMİN BAL / Arşivi

ŞIRNAK - Beytüşşebap’ta hayvan ticareti yapan DTP sempatizanları Necman Ölmez ve Ferhat Ediş’in öldürülmesiyle ilgili altı korucu, ‘kasten adam öldürmek’ suçlamasıyla tutuklandı. Öldürülenlerin cep telefonlarını alan şüpheli Zeki Akdoğan’ın askere gitmesinden sonra eşinin bu telefonlardan birini satması üzerine, şüphelilere ulaşıldı. Cinayetlerin para alışverişi nedeniyle işlenmiş olacağı belirtildi. Tutuklanan korucubaşlarından İhsan Ecer’in, Beytüşşebap’ın Beşağaç köyünde bir minibüste 12 kişinin öldürülmesi üzerine köye giden CHP lideri Deniz Baykal ile bakanlara olayla ilgili bilgi veren kişi olduğu ortaya çıktı.
Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi Günyüzü köyü yakınlarında, bölgede hayvan ticareti yapan Necman Ölmez ile Ferhat Ediş, 25 Temmuz 2009 tarihinde birer kurşunla vurulup, başları taşla ezilerek öldürülmüş halde bulundu. Güvenlik güçleri, cinayetin ardından ölenlerin cep telefonlarının alındığını belirleyince, teknik takip başlattı. Telefonlardan birinin Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir telefon bayiine satıldığı tespit edildi. Bayinin ifadesinden, bu telefonun Bilecik’in Gölpazar ilçesinde askerlik yapan Zeki Akdoğan’ın eşi tarafından satıldığı belirlendi. Bunun üzerine Akdoğan, birliğinden alınıp 1 Ekim günü Şırnak’a getirildi. Cinayeti itiraf ettiği belirtilen Akdoğan tutuklandı.
Güvenlik güçleri Akdoğan’ın ifadeleri üzerine genişlettiği soruşturma kapsamında, Beytüşşebap Beşağaç köyü korucubaşı İhsan Acer ile Günyüzü köyü korucubaşısı Cemil Oğurlu, korucular Zedan Acer, Reber Akdoğan, Yunus Akdoğan, Nasır Akdoğan’ı gözaltına aldı. Beytüşşebap Jandarma Komutanlığı’nda soruşturmaları yapılan ikisi korucubaşı altı korucu önceki gece geç saatlerde adliyeye çıkarıldı. Şırnak Barosu’ndan beş avukatın da müdahil olarak görevlendirildiği ifade verme işlemleri sabah saatlerine kadar sürdü. İhsan Acer ile Cemil Oğurlu adlı korucubaşları ile dört korucu, ‘Kasten adam öldürmek’ suçundan tutuklanırken, cinayetlerle ilgili tutuklananların sayısı yediye yükseldi.
Şırnak’ta Ölmezler aşireti üyesi olan iki DTP sempatizanının öldürülmesi ile ilgili soruşturmada tutuklu altı korucu için Beytüşşebap’ta olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. 

‘Para meselesi’
Mahkeme dosyayla ilgili gizlilik kararı verdi. Ancak, cinayetlerin para alışverişi nedeniyle işlenmiş olacağı belirtildi. Tutuklulardan Beşağaç köyü korucubaşı İhsan Acer’in köyde 29 Eylül 2007 tarihinde bir minibüste 12 kişinin öldürülmesinin ardından köye giden CHP lideri Deniz Baykal ve bakanları karşılamıştı. Acer saldırıyla ilgili başkalarının konuşmalarını engelleyip, sadece kendisi bilgi vererek dikkat çekmişti.