İki farkli hayat, benzer dramlar

İki farkli hayat, benzer dramlar
İki farkli hayat, benzer dramlar

S.K. (küçük fotoğraf) 13 yaşından beri tecavüzüne uğradığı kocasını savcılığa şikâyet etti. Kevser Doğan çocuklarını alıp tarlaya çadır kurdu; Doğan?ı Toplum Destekli Polis ekipleri korumaya aldı.

Biri çocukken 'evlendirildiği' adamın tecavüzlerine karşı savcıya sığındı; diğeri dayaktan kaçıp dört çocuğuyla tarlada çadır kurdu

 

MURAT KİBRİTOĞLU/TESLİME TOSUNADANA/ANTALYA - “Doğduğum günden bu yana şiddet görüyorum. Babam döverdi, kuma olarak evlendim kocam ve ilk eşi sürekli dövdü. Sonra annemin evine sığındım o da dövdü.” 39 yaşındaki dört çocuk annesi Kevser Doğan tarlada kurduğu yoksul çadırında onu buraya sürükleyen şiddet dolu hayatını böyle özetliyor. Toplum Destekli Polislik Amirliği (TDP) sayesinde bu bayram geleceğe ilk kez umutla bakabiliyor.
12 yıl önce Mahmut Barçın’a kuma verilen Kevser Doğan, üç çocuk dünyaya getirdi. Bu süreçte sürekli eşinden ve onun ilk karısından şiddet gören Doğan, üç yıl önce dördüncü çocuğuna hamile kaldı. Kocasının, diğer eşinin kıskandığını söyleyerek kürtaj yaptırmasını istediği, yapmadığı takdirde evden ayrılmasını istediği Doğan, çocuğu aldırmayıp hamile haliyle üç çocuğunu da alarak evi terk etti. Annesine sığınan Doğan, dördüncü çocuğunu burada dünyaya getirdi.

 


Tek varlığına sığındı

 

Ancak, ruhsal sorunları bulunan annesinden de şiddet görünce dayanamayan Doğan, şiddetten zarar gören çocukları 11 yaşındaki Murat, dokuz yaşındaki Kader, altı yaşındaki Cemal ve iki yaşındaki Nuriye ile birlikte Güzelevler Mahallesi Sümbül Sokak’taki kendisine ait tarlada yaşamaya başladı.
Bir kadının dört çocuğuyla tarlada yaşadığını öğrenen TDP görevlileri, aileye yardım eli uzattı. Ailenin geçici olarak sığınması için kamp çadırı bulan polisler, çadırı kurup, Kevser Doğan ile birlikte çocuklarını bu çadıra yerleştirdi.
Ailenin gıda ihtiyacını günlük karşılayan ‘Toplum Destekli polisler’, hayırseverler aracılığıyla okul çağındaki çocukların kırtasiye malzemelerini de temin etti.
Üzerine çadır kurdukları arsanın Kevser Doğan’a ait olduğunu öğrenen polisler, buraya küçük bir ev yapılması için yardım dernekleri ile görüşerek söz aldı.
Bayram tatilinde olmalarına karşılık, üniformalarını giyen polisler, Kevser Doğan ve çocuklarını yaşadıkları çadırda ziyaret edip, bayramlaştı.

 


Kuması da dövüyordu

 

Polis memurlarını görünce çok mutlu olduğunu belirten Kevser Doğan, “Polis görevlileri benim çocuklarımın dayısı oldu. Polisler bizim her şeyimizle ilgilendi. Şimdi de çalıştığım dönemde aldığım küçük bir tarlam var. Onun üzerine ev yapılması için yardım derneklerini buldular. Her şeyden önemlisi bayramda bizi ziyarete gelmeleri” dedi.
Çocukluk yıllarından bu yana, hem ailesinden, evlendikten sonra eşinden sürekli şiddet gördüğünü anlatan Doğan, “Doğduğum günden bu yana şiddet görüyorum. Babam döverdi, evlendim kocam, sonra annem dövdü. Kendi ailemden bile görmediğim ilgiyi polislerden gördüm. Onlar sayesinde bayramda yüzümüz güldü. Bayramda da kutlamaya gelerek bize bayram havası yaşattılar. Allah onlardan ve yardım edenlerden razı olsun” diye konuştu.
Polislerin verdiği okul çantası, kıyafetleri, kırtasiye malzemeleri, su matarası ile sevinen ilköğretim okulu 3. sınıf öğrencisi Kader Doğan, polisleri öperek teşekkür etti.

 

13 YAŞINDAN BERİ KOCASININ TECAVÜZÜNE UĞRUYOR

 

 

 

Kocası tarafından tecavüze uğrayarak, zorla hamile bırakıldığını öne süren kadın, kocası hakkında suç duyurusunda bulundu. Koca hakkında 12 yıl hapis istemiyle dava açıldı.
Antalya’da yaşayan evli ve üç çocuk annesi 30 yaşındaki S.K. henüz 13 yaşındayken istemediği halde Hayrettin K. ile evlendirildi. Savcılığa verdiği ifadesinde evliliğini şöyle anlatıyordu: “Hiç istemediğim halde beni Hayrettin K. ile evlendirdiler. Hayrettin gerdek gecesi de dahil sürekli bana zorla sahip oldu. Evliliğimiz boyunca ben cinsel ilişki istemediğim zaman beni dövüyordu. Zaman zaman zorla ters ilişki kuruyor, bunları istemediğimde ‘Sen benim nikâhlı karımsın. Mecbursun’ diyordu.”
Eşinin kendisini sürekli tehdit ettiğini de öne süren S.K., “Ben istemediğim halde hamile bırakıp, doğum yaptırttı. Bu yüzden ondan ayrılmak istedim. Boşanma davası açtığım için beni yine dövdü. Ben de çocuklarımı alıp, evden kaçtım” dedi.
Gözaltına alınan Hayrettin K. ise suçlamaları reddederek, “Eşimle zorla ve ters ilişki kurmadım. Zaman zaman ‘Benim nikâhım altında olduğun süre içinde benimle cinsel ilişkiye girmeye mecbursun’ demişimdir” diye ifade verdi. Çiftin 13 yaşındaki oğulları U.K. ve 10 yaşındaki B.K., savcılıkta alınan ifadesinde annelerini destekleyerek, “Aynı odanın içinde yatıyoruz. Annem bazı geceler, ‘yapma’ diyor, babam annemi dövüyor. Bazen annemin bu yalvarmalarına biz uyanıyoruz ve zaman zaman kalkıp ışığı açıyoruz. O zaman babam, annemden ayrılıyor” dediler.
Hayrettin K. hakkında cinsel saldırı, tehdit ve darp suçlamalarıyla 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.