İki habere iki yalanlama

Dink soruşturması

'Hrant Dink'in ölüm emrini Trabzon Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürü Yahya Öztürk verdi' iddiasına yalanlama geldi: "Gerçekdışı. Dava açacağım." MİT de Yasin Hayal'in "MİT'ten bir kişi bana yardım edeceğini söyledi" iddiasını yalanladı.

ANKARA - "Dink'e suikast kararı AGOS'taki yazıları nedeniyle yargılandığı süreçte alındı. Olaylı duruşmaları kamuoyunun gündemine oturduğu sıralarda Trabzon Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Yahya Öztürk, Erhan Tuncel'i çağırarak, 'Bu bayrak yere düştü, bayrağı kaldırmak Erhan ve Yasin'e düşmüş görevdir" dedi.
Gazeteci Dink suikastinde ölüm emrinin Trabzon Emniyeti Törerle Mücadele Şube Müdürü tarafından verildiği iddiası Akşam gazetesine aitti. Şu iddialarsa Hayal'in savcılığa verdiği ek ifadeyi haberleştiren bütün gazetelerde yer aldı:
"Dink cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla tutuklanan Yasin Hayal, 'büyük abi' Erhan Tuncel'in kendisini MİT mensubuyla tanıştırdığını söyledi. Hayal London Palas'ta tanıştığı 40-45 yaşlarındaki bu kişi için 'MİT mensubuydu. Yargıtay'daki McDonald's davasının dosya numarasını istedi, yardım edebileceğini ifade etti' dedi."
Hrant Dink suikasti soruşturması giderek daha fazla Susurluk soruşturmasına benziyor ki, ortalık teyit edilmemiş haber ve yalanlamadan geçilmez oldu. Dün gazetelerin manşetlerinde yer alan ve biri katili polislerin yönlendirdiğini, diğeriyse MİT'in doğrudan işin içinde olduğunu öne süren iki haber ayrı ayrı yalanlandı. MİT "Böyle bir personelimiz yok" derken, Trabzon Terörle Mücadele Şube Müdürü 'Dink suikastinin emrini verdiği' haberini yapanlar hakkında ceza ve hakaret davası açacağını açıkladı.
MİT: Yalan
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı, Dink cinayeti soruşturmasında tutuklanan Yasin Hayal'in ek ifadesinde dile getirdiği 'Erhan Tuncel'in tanıştırdığı İhsan isimli bir MİT mensubu bana Yargıtay'daki davam için yardım teklifinde bulundu' iddiasını yalanladı. İhsan ya da İsmail Kasap isimli bir personelleri bulunmadığını açıklayan MİT, tartışılan konularla MİT teşkilatının kurumsal herhangi ilişkisi olmadığını savundu. Yasin Hayal, cezaevinde savcılara verdiği ek ifadesinde, Tuncel'in bir otelde kendisiyle tanıştırdığı Akçaabatlı olduğunu söyleyen İhsan isimli MİT mensubunun ceza aldığı bomba davasının Yargıtay aşamasında kendisine yardımcı olabileceğini anlatmıştı.
'Yalan, iftira ve karalama kampanyası'
Emniyet Genel Müdürlüğü de, Akşam gazetesinin "Vur emri polis şefinden" başlıklı haberini yalanladı. Yapılan açıklamada, "Trabzon TEM Şube Müdürü'nün olayla ilgisi olduğu şeklindeki iddia kesinlikle yalandır. Gerçekdışıdır, iftiradır, hayal mahsulüdür" denildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasının ardından, suçlamaların muhatabı Trabzon Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Yahya Öztürk de bir açıklama yaptı. Öztürk, yazılanları, "Yalan, iftira ve karalama kampanyasının ürünü. Kamuoyunda bilgi kirliliği oluşturmaya ve kafaları karıştırmaya yönelik kampanyanın bir parçasıdır. Benim haberde ifade edilen hususlarla uzaktan yakından hiçbir ilgim yoktur. Bu haber ile ilgili sorumluluğu olanlar hakkında hem ceza, hem de tazminat davası açacağım" diye değerlendirdi.
Diğer yandan Yasin Hayal'in avukatı Fatih Çakır da bir açıklama yaptı. Şimdiye kadar basına hiçbir bilgi vermediğini belirten Çakır, "Bahse konu beyanların dosyada Yasin Hayal tarafından verilen ifadelerde yer almamış olması, kişinin avukatıyla olan görüşmelerinde bunlardan, 'eğer varsa' bahsetmeyeceği anlamına gelmez" diye konuştu.