İki hayırsever gerek!


Gülşen'le Salih, okumak istediklerini söylüyorlar: Bize sahip çıkın.

Liseden sonra inşaatta çalışmaya başlayan 20 yaşındaki Salih Peyken, Adana Sokak Çocukları Derneği'nin yardımıyla dershaneye gitti ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Matematik Bölümü'nü kazandı. Ancak Salih, okuluna kayıt yaptıracak parayı bulamadı.

Mardin'de 13 çocuklu ailenin kızı olan Gülşen Anık, liseyi birincilikle bitirdi. Elişiyle dershane parasını çıkaran Gülşen, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı. Gülşen'in de tıpkı Salih gibi kayıt parası yok!
 • İnşaatlarda çalışıp matematiği tutturdu
 • Haber: ABDULHALUK BARIK / Arşivi

  MARDİN - Gülşen'in sesini duyan olursa, beş yıl sonra Mardin'in Kızıltepe ilçesinden bir kadın doktor çıkacak... Şoför babanın 13 çocuğundan biri olan Gülşen, yıllardır azmetti, liseyi birincilikle bitirdi, el işi yapıp ÖSS parasını çıkardı, sınavda da Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı. Ama onca uğraşı, parasızlık yüzünden boşa gitmek üzere...
  Gülşen Anık, 2006 yılında Kızıltepe Atatürk Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Biri tıpta olmak üzere iki ağabeyi halen üniversitede okuyan Gülşen, hem ÖSS'ye daha iyi hazırlanabilmek hem de kayıt parası biriktirebilmek için geçen yıl sınava girmedi.
  Sınav kayıt parası için işlediği örgü ve el işlerini satan Gülşen, yıl boyu kendisini okutacak gücü olmayan babası Abdulkerim Anık'tan gizli gizli ders çalıştı. Gülşen bu yıl katıldığı ÖSS'de aldığı sayısal puanıyla Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girmeye hak kazandı.
  Kayıt 4 Eylül'de bitiyor
  ÖSYM'den gelen Sınav Sonuç Belgesi'ni büyük bir gururla ailesine gösteren Gülşen Anık, Mersin'e gidip kayıt yaptırmak istedi. Ancak baba Aldülkerim Anık, "Maddi durumumuz iyi değil kızım. İki ağabeyin de üniversitede yokluk içinde okumaya çalışıyor. Seni oraya gönderemem" deyince Gülşen'in dünyası karardı.
  15 kişilik ailesinin geçimini kamyonla Kızıltepe-Habur arası mal taşıyarak sağlamaya çalışan Abdülkerim Anık, "Çocuklarımdan Ekrem, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 5'inci sınıf, İbrahim ise Hacettepe İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne bağlı Sosyal Hizmetler Bölümü'nde okuyor. Ekonomik zorluklar nedeniyle Gülşen'in okul masraflarını karşılayacak durumda değilim. Yoksa okumasını, doktor olmasını ben de çok isterim" diye konuştu.
  Gülşen Anık ise büyük bir özveriyle çalışıp kazandığı Mersin Tıp Fakültesi'nde okumak, bölgedeki doktor açığı bulunduğu için kendi ilçesinde görev yapmak istiyor:
  "Okuyup doktor olmak istiyorum. Bu kadar çalıştım yolun sonuna geldim. Ama ekonomik sorunlar nedeniyle eğitimime son nokta koymak istemiyorum. Bölümüme kayıtlar 4 Eylül'de bitiyor. Bu tarihe kadar bana sahip çıkılmasını istiyorum."