İki ilçe arafta oruç tutuyor!

İki ilçe arafta oruç tutuyor!
İki ilçe arafta oruç tutuyor!
Coğrafi konum ve sosyal yapı itibarıyla neredeyse iç içe geçen Yozgat'ın Yerköy ile Kırşehir'in Çiçekdağı ilçeleri, bu 'fiziki' birleşmenin getirdiği pek çok tuhaflık yaşıyor. İftar saati 1 dakika fark eden iki ilçenin sakinleri, Ramazan'da hangi camiye kulak vereceğini şaşırıyor, sık sık 'kazara' oruç bozuyor.

RADİKAL - Yozgat Yerköy ve Kırşehir Çiçekdağı... Coğrafi konum ve sosyal yapı itibarıyla tam anlamıyla iç içe yaşam süren iki ilçe ... Bu iç içe geçmişlik, şehirleşmeyle daha da artmış. Ancak bu durum Yerköy ve Çiçekdağı için bazı tuhaflıkları ve 'arafta' bir yaşamı da beraberinde getirmiş.

Örneğin neredeyse dip dibe olan komşular birbirlerini ancak Kırşehir ve Yozgat alan kodunu çevirerek arayabiliyor!

Tuhaflıklar Ramazan 'da daha sıkıntılı bir hal alıyor. İki ilçenin iki camisi arasında kalan evlerde yaşayanlar bir dakika kadar fark eden iftar ezanı konusunda şaşırıyor. Komşu ilçenin ezanıyla oruç bozanlar ise artık vakayi adiyeden olmuş. Kırk yıldır Çiçekdağı Fevzi Çakmak Mahallesi'nde oturan Mehmet Doğan, "Saat 20.20'de Yozgat'ın Yerköy ilçesinde 20.21'de Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde ezan okunuyor. Yerköy'de ezan okunduğunda Çiçekdağı'nda oruç açanlar çok oluyor. Mesela biz de Yerköy'e yakın olmamıza ve Yerköy camisi yanımızda olmasına rağmen oruç açmak için resmen Çiçekdağı'nı beklemek zorundayız."


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Yaşam

  ,

  ilçe

  ,

  komşu

  ,

  sosyal

  ,

  iftar